Nowe technologie dają ogromne możliwości, ale niosą za sobą także ogromne zagrożenie. Dotyczy ono szczególnie najmłodszych – dzieci, które jeszcze nie są świadome niebezpieczeństwa. Dowiedz się, jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie.

Jednym z obowiązków rodziców jest dbanie o to, co ich pociecha robi w sieci. Nie zawsze jednak jest to takie łatwe – młodzi ludzie potrafią być o wiele bardziej obeznani z nowymi technologiami niż ich rodzice. Wiele aplikacji daje możliwość kontroli rodzicielskiej. Jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto prowadzić kontrolę rodzicielską tego, jak dziecko korzysta z telefonu?

Szukając informacji o tym, jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie komórkowym, można natknąć się na wiele różnych aplikacji. Jedne zapewniają mniejszą skuteczność, inne większą. Na samym początku warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi rozmów z dzieckiem i edukacji. Trzeba informować młodego człowieka o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą świat wirtualny.

Dziecko w internecie narażone jest na wiele zagrożeń. Dzięki kontroli rodzicielskiej opiekun może sprawować nadzór nad tym, jakie treści przyswaja dziecko. Aplikacje na smartfony pozwalają filtrować treści lub ustawiać limit danych. Dzięki temu można łatwo kontrolować, co dziecko robi na telefonie i jak często z niego korzysta. Wiele stron nieodpowiednich dla dzieci można łatwo zablokować dzięki odpowiednim funkcjom systemu operacyjnego Android.

Kiedy warto założyć blokadę rodzicielską i jak to zrobić na systemie Android?

Nadmierne wpatrywanie się w ekran może okazać się dla dziecka bardzo szkodliwe. Chociaż dzisiaj już nawet małe dzieci umieją korzystać z przeglądarek stron internetowych i często mają swoje konta Google, nie oznacza to, że rodzic nie powinien ustanawiać limitu czasu, w którym pociecha może korzystać z telefonu i internetu.

Blokada rodzicielska pozwala ustawić limit czasu, jaki dziecko może spędzać na telefonie. Pozwala także określić limit transferu danych, co skutecznie uniemożliwi nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych – zwłaszcza oglądanie krótkich filmików, które jest najbardziej uzależniające. System Android pozwala korzystać z kontroli rodzicielskiej bez żadnych dodatkowych aplikacji. Różne przydatne funkcje są już wbudowane w system operacyjny. Nie trzeba instalować nic na telefon.

Jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie?

Chcąc dowiedzieć się, jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie, trzeba już jednak sięgnąć po dodatkowe aplikacje. Warto zainstalować specjalne oprogramowanie, które jest dedykowane właśnie do takich działań. Dzięki niemu można skutecznie sprawdzać, co dziecko robi na telefonie z systemem Android lub iOS. Aplikację na Androida można znaleźć w sklepie Google Play. Wystarczy wybrać odpowiedni plik i przez kliknięcie zainstalować program.

Darmowa aplikacja dla rodziców – jak chronić swoje dziecko w sieci?

Podstawowym sposobem na ochronę dzieci w internecie jest edukacja. Żadna aplikacja nie zastąpi rozmowy o tym, jak zarządzać czasem i zasobami, które się posiada. Dziecko musi umieć korzystać z internetu w sposób odpowiedzialny. Rodzic, który chce kontrolować, czy dziecko faktycznie przestrzega ustaleń, powinien zainteresować się odpowiednimi aplikacjami przeznaczonymi właśnie dla opiekunów osób małoletnich.

Czy kontrola rodzicielska w telefonie dziecka powinna obejmować lokalizację?

Wiedząc już, jak sprawdzić co dziecko robi na telefonie, warto pomyśleć także nad tym, żeby znać lokalizację dziecka. Niektóre aplikacje można ustawić w taki sposób, żeby pokazywały aktualne położenie telefonu. Wszystkie smartfony posiadają dzisiaj wbudowany moduł nawigacji satelitarnej, co znacznie ułatwia monitorowanie położenia dziecka. Zwiększa to bezpieczeństwo i pozwala rodzicom nadzorować, co robi ich pociecha.

Jaka jest najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej na telefonie dziecka?

Dobra aplikacja do kontroli rodzicielskiej powinna nie tylko pozwalać na inwigilację telefonu i sprawdzanie treści, ale też blokować niektóre funkcje. Dotyczy to przede wszystkim naliczania niechcianych opłat, które dziecko może zrealizować kompletnie bez świadomości. Warto sprawdzić, czy aplikacja pozwala na ustalenie limitów czasowych korzystania z sieci. Na większości urządzeń wszystkie podstawowe funkcje kontroli rodzicielskiej można wykorzystać, stosując ustawienia, które są wbudowane w system. 

Monika (9)

W swoim życiu prywatnym łączy pasję do mediów społecznościowych z aktywnym stylem życia – joggingiem, yogą i podróżami. Jej naturalność i bezpośredniość w komunikacji sprawiają, że porady dla nastolatków, które publikuje, są nie tylko trafne, ale i łatwe do zastosowania w praktyce. Dzięki swojej działalności, Monika stała się dla wielu młodych osób mentorką, pokazując, że młodość to czas, w którym warto eksperymentować, szukać swojej drogi i nie bać się wyrażać siebie.