Uzależnienie od smartfona nazywane jest fonoholizmem. Jak odzwyczaić dziecko od telefonu? 

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych spotykane jest coraz częściej wśród młodych ludzi. Rodzice dają swoim dzieciom tablet, smartfon, laptop, itd., aby móc mieć chwilę spokoju. Jednak nie można tego robić za często, ponieważ jest to prosta droga do uzależnienia. Jak odzwyczaić dziecko od telefonu?

Uzależnienie od telefonu – jak odzwyczaić dziecko od telefonu?

Jeżeli ktoś chciałby oduczyć dziecko korzystać ze smartfona, w pierwszej kolejności powinien…zacząć od siebie. Jak można podejść do tego, jeżeli osoba dorosła ma problem z tym, aby odłożyć telefon chociaż na kilka minut? W ten sposób nie uda się osiągnąć niczego dobrego. Chcąc pomóc dziecku, należy samodzielnie świat wirtualny pozostawić z boku. Szczególnie, jeżeli dziecko prosi o zabawę. W tym momencie należy w całości skupić się na swoim maluchu. Jeszcze przyjdzie czas na to, aby zajrzeć do telefonu komórkowego, gdzie spływają powiadomienia. Na pierwszym miejscu należy postawić dobro własnego dziecka.

Kontrola rodzicielska nad smartfonem

Chcąc oduczyć dziecko korzystać z urządzenia do dzwonienia, do grania lub do innych celów, należy utrzymać całkowitą kontrolę nad tym. Tzn. ciężko będzie odmówić dziecku korzystać z telefonu. Szczególnie, jeżeli rówieśnicy już mają smartfony. Tylko że zawsze należy wyznaczać czas, który dziecko może z tym telefonem spędzać. W przypadku przedszkolaków (które oczywiście własnych smartfonów nie powinny jeszcze mieć) powinno wynosić to maksymalnie 30 minut na jeden dzień. Jeżeli dziecko używa swoich standardowych słów „jeszcze pięć minut”, kategorycznie należy się sprzeciwić. Elektronika jest dobra, ale tylko wtedy, kiedy jest w całości kontrolowana.

Czas na oderwanie dziecka od smartfona?

Jak odzwyczaić dziecko od telefonu? Pokazać mu, że jest mnóstwo innych zajęć, które można wykonywać off-line. W końcu dorośli doskonale się na tym znają, ponieważ oni będąc dziećmi, mogli pomarzyć o dostępie do urządzeń mobilnych. W tamtych czasach nie było czegoś takiego, że dziecko spędza przed ekranem tak długie godziny. Nawet zimą powracało się do domu na dobranockę o 19stej, bo dużo czasu spędzało się z rówieśnikami na dworze. Co się wtedy robiło? Odpowiadając sobie na to pytanie, będzie można to samo zaoferować własnym dzieciom. Skoro wtedy chodzenie po drzewach, bieganie po placu zabaw, skakanie na skakance, kopanie piłki, itd., doskonale się sprawdzało, to dlaczego nie można by skorzystać z tego teraz? Oczywiście, że można. 

Fonoholizm, czyli kiedy telefon zaczyna rządzić całym światem

Uzależnienie od urządzeń mobilnych to bardzo poważna sprawa. Dzieciom ciężko odłożyć telefon na bok, podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Warto jednak wspierać się wzajemnie. Tzn. dobrym pomysłem będzie znalezienie sobie wspólnego hobby. Tak, nawet rodzice mogą mieć ze swoimi dziećmi wspólne zajęcia, które na dodatek pomogą zacieśnić więzi. Wirtualny świat wcale nie musi stać na pierwszym miejscu. Jakie wspólne hobby można mieć z dzieckiem? Może to być np. nauka gotowania, chodzenie na piłkę nożną, taniec, jazda na rolkach, szydełkowanie, majsterkowanie – pomysłów jest naprawdę cała masa i każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie i dziecka.

Jak odzwyczaić dziecko od telefonu? Statystyki są przerażające

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jak odzwyczaić dziecko od telefonu, to nie może zwlekać! Tym bardziej że niemal co trzecie polskie dziecko ma z tym ogromny problem. Do korzystania z nowoczesnych technologii należy podchodzić z umiarem. Nie można odmówić dziecku swojego smartfona. Tym bardziej że dzięki temu zawsze można kontrolować, gdzie pociecha przebywa. Jednak uzależnienie od gier jest czymś od czego należy uchronić dziecko! Kategorycznie! Chyba nikt nie chciałby, aby jego dziecko wylądowało za jakiś czas na terapii.

Nawyk sięgania po telefon czy tablet jest czymś „naturalnym”, ale zgubnym, ponieważ człowiek może mieć przez to problemy w normalnym świecie, które mogą objawiać się m.in. problemami z nawiązaniem kontaktów społecznych. Do tematu trzeba podejść poważnie. Szczególnie, jeżeli chodzi o małe dzieci. Fonoholizm to taka choroba, którą leczy się tak samo jak w przypadku innych nałogów – na terapii psychologicznej. Wielu specjalistów z dziedziny psychologii bije na alarm, ponieważ zbyt dużo dzieci ze szkół podstawowych trafia do nich na terapię. Teraz już dorośli będą wiedzieć, jak odzwyczaić dziecko od telefonu.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.