Od tego czy nauczymy się być pewnymi siebie w dzieciństwie zależy nasza przyszłość. Mówi się, że świat należy do odważnych i przebojowych, ale jak zatem być taką osobą? Jak budować pewność siebie u dziecka, tak żeby znało swoją wartość w przyszłości?

U wielu młodych osób możemy zaobserwować smutne zjawisko czucia się niewystarczającym i gorszym od innych. Rzutuje to nie tylko na życie szkolne i rówieśnicze, ale również w przyszłości na życie zawodowe i relacyjne. Jak budować pewność siebie u dziecka już od najmłodszych lat, tak ażeby znało swoją wartość?

Jak wzmocnić pewność siebie u dziecka? Jak pomóc dziecku akceptować siebie?

Dzisiejsze kanony piękna nie są dla nas łaskawe. Telewizja oraz media społecznościowe kreują świat idealny i bez jak najmniejszej skazy. Każda osoba na zdjęciach wygląda nienagannie, młodo, szczupło i zadbanie. Dorastanie jednak w takiej kulturze sprawia, że samoocena dorosłych gwałtownie spada, a co dopiero poczucie własnej wartości u dzieci, które niejednokrotnie są uzależnione od śledzenia tego typu stron.

Jak budować pewność siebie u dziecka?

Brak pewności siebie u dziecka – jak dać dziecku pewność siebie?

Nie będzie tutaj zaskoczeniem fakt, że aby dziecko wyrosło na pewną siebie i odważną osobę, potrzebne jest odpowiednie wychowanie, które wcale nie jest takie proste. Co zatem powinien zrobić rodzic, żeby jego dziecko nie było wycofane?

Budowanie poczucie własnej wartości powinno zacząć się tak naprawdę od najwcześniejszych lat życia dziecka. Maluchowi trzeba bowiem poświęcać dużo uwagi i tym samym spędzać z nim dużo czasu, a kiedy już jest w stanie samodzielnie mówić, okazywać mu zainteresowanie i słuchać go. Wychowana w takim nastroju osoba wie, że jest ważna i zdaje sobie sprawę, że rodzice się nią interesują. Pomaga to dziecku otwierać się na świat i innych ludzi i tym samym nie bać się wyzwań, jakie przynosi życie.

Jak wzmacniać poczucie własnej wartości?

Jak budować pewność siebie u dziecka i jak pomóc dziecku pozbyć się niskiego poczucia własnej wartości? Na pewno nie wolno porównywać go z rówieśnikami. To fundament tego, żeby czuło się wystarczające i akceptowane. To samo, z resztą, tyczy się popełnianych błędów. Jako rodzice, pozwólmy dzieciom się mylić i wyciągać wnioski z własnych porażek. Jeżeli wciąż będziemy podawać im za przykład kolegów z klasy, którzy z danej kartkówki otrzymali wyższą ocenę, to to może i na moment zmotywuje młodą osobę do nauki, ale co będzie stało za tą motywacją? Na pewno nie wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Jak chwalenie wpływa na poczucie własnej wartości?

Wielu rodziców myśli, że krytykując swoje dzieci, zmotywuje je do pracowitości, dokładności i sumienności. To błąd ! Jak budować pewność siebie u dziecka? Doceniajmy nasze dzieci za każdy najmniejszy sukces i chwalmy je za każde najdrobniejsze osiągnięcia. To zachęci je do dalszych starań i przełamywania własnych słabości. To wzmocni ich obraz samych siebie i sprawi, że jedyną osobą, do której będą chcieli się kiedykolwiek porównywać, będą oni sami, a nie przypadkowe osoby wokół.

Samoakceptacja jako klucz do budowania pewności siebie

Jako dorośli doskonale wiemy, jak to jest żyć z kompleksami. Mamy według nas nie takie nosy, nie takie usta, nie takie włosy czy też wreszcie nie takie umiejętności i nie takie talenty. Nie przenośmy tego na nasze dzieci. Chcąc wzmocnić pewność siebie u dziecka, najpierw sami musimy ją posiadać. Jak budować pewność siebie u dziecka?

Pokazanie dziecku, że jest wartościowe, niezależnie od tego czy odniosło ostatnio jakiś sukces, czy też nie, to najlepsze co możemy dla niego zrobić. Dzięki temu nie będzie ono nieśmiałe i wycofane, tylko nauczy się akceptować siebie i zwiększy swoją pewność siebie. W dorosłym życiu będzie mu łatwiej współpracować z ludźmi i nawiązywać z nimi relacje.

Możemy to zrobić poprzez zabawę, teatr i odgrywanie scenek czy też po prostu przez dawanie dobrego przykładu na co dzień. Dziecko lubi obserwować swoich rodziców i bierze z nich przykład.

Jak budować pewność siebie u dziecka i jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Odpowiedź na pytanie, jak budować pewność siebie u dziecka, jest naprawdę trudna. Współczesne czasy też nie są ku temu sprzyjające. Nie zmienia to jednak faktu, że to na nas, rodzicach, spoczywa ten obowiązek i to czy nasz teraźniejszy maluch będzie w przyszłości pewien swoich możliwości i tym samym będzie w stanie poradzić sobie z wszelkimi trudnościami, zależy w głównej mierze od nas i  naszej pracy. Dziecko powinno czuć się przede wszystkim kochane. 

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.