Dziecko uzależnione od telefonu może mieć w przyszłości ogromne problemy m.in. z nawiązaniem kontaktów społecznych z rówieśnikami.

Uzależnienie od telefonu u dzieci to zjawisko, którego nie można bagatelizować. Rodzice pozwalają swoim pociechom korzystać ze smartfona w wielu kilku lat, żeby chociaż na chwilę „mieć święty spokój”. To właśnie od tego się zaczyna – fonoholizm. Dziecko uzależnione od telefonu należy objąć odpowiednią opieką.

Objawy uzależnienia od telefonu u dzieci

Trudno odmówić korzystania z telefonu dzieciom, jeżeli sam dorosły nie może obyć się bez tego urządzenia. Każdy psycholog jest jednak w stanie powiedzieć, że do wszystkiego należy podchodzić z odpowiednią rozwagą, aby umieć zachować umiar. Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od telefonu?

Dzieci i młodzież podchodzą do telefonu komórkowego w zbyt emocjonalny sposób. Już nawet rozstanie na przysłowiowe pięć minut wywołuje u niego poczucie smutku i niechęci do robienia czegokolwiek. Uzależnienie od telefonu komórkowego to również ataki agresji. Szczególnie, jeżeli rodzic kategorycznie odbiera smartfona, uzasadniając to karygodnym zachowaniem swojej pociechy. Takie sygnały oraz wiele innych powinny dać rodzicom do myślenia. Uzależnienie od smartfona to choroba, którą należy leczyć. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej dla dziecka.

Dziecko uzależnione od telefonu – jak pomóc dziecku?

Uzależnienie dziecka od telefonu należy leczyć w taki sam sposób, jak w przypadku innych nałogów. Dla dobra swojego dziecka należy udać się do psychologa, który pomoże zająć się tym problemem. Brzmieć to może brutalnie, ale taka jest prawda, że bez pomocy takiego specjalisty nie obędzie się. Psychologowie i terapeuci wiedzą, że dziecko uzależnione od telefonu to problem dzisiejszych czasów i mają oni odpowiednie narzędzia, które pomagają się go pozbyć. Najczęściej stosują oni terapie behawioralną z elementami psychologi poznawczej. Jeżeli rodzic zareaguje na pierwsze objawy i nie będzie zwlekał z podjęciem właściwych kroków, może się okazać, że taka terapia będzie w stanie szybko przynieść oczekiwane efekty.

Może się jednak okazać, że problem będzie już na tyle złożony, iż potrzebne będą grupy wsparcia, leczenie psychiatryczne, a nawet całkowity detoks, czyli odcięcie całkowite od smartfona.

Fonoholizm, czyli dziecko jest uzależnione od telefonu

Wirtualny świat jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu można dowiedzieć się mnóstwa interesujących rzeczy. Tablet, laptop, smartfon wykorzystuje się w celach naukowych, ale z odpowiednim opanowaniem. 

Dziecko uzależnione od telefonu wymaga odpowiedniego leczenia. Jeżeli rodzic chce ustrzec swojego malucha przed tym zjawiskiem, na pewno należy kontrolować czas spędzany przed ekranem. Nie można odmówić dziecku używania telefonu. Dobrze, niech poznaje ono takie rzeczy. Jednak już na samym początku należy pokazać, że dzień bez telefonu wcale nie należy do straconych! Dziecko spędzać powinno czas także na aktywnościach off-line. Szczególnie, jeżeli jest ruchliwe. Zamiast w telefonie, warto wyjść na dwór, na basen lub do jakiegokolwiek innego miejsca. Jest tyle propozycji, że każdy rodzic na pewno znajdzie dobry pomysł na spędzanie czasu bez telefonu w ręce.

Dziecko uzależnione od telefonu – smartfon w ostateczności!

Nadmierna ilość czasu spędzona w świecie wirtualnym przełoży się na kontakty społeczne. Dziecko zamiast iść na dwór, będzie siedziało w pokoju z nosem utkwionym w smartfonie. To coraz częstszy widok w wielu polskich domach. Czy każdy chce tego?

Jeżeli ktoś nie chce mieć problemu z tym, że jego dziecko jest uzależnione od telefonu, powinien sam zwrócić także uwagę na swoje zachowanie. W domu należy swojemu dziecku poświęcić czas. Należy zrezygnować z korzystania z urządzeń wirtualnych do maksimum! Lepiej usiąść z innymi członkami rodziny na kanapie i porozmawiać. Można nawet zdecydować się na wspólne oglądanie filmu. Czasu spędzonego wspólnie nic nie będzie w stanie zwrócić w przyszłości. Należy więc działać dopóki jest możliwość. Dziecko będzie się cieszyć z tego, że rodzice poświęcają mu dużo czasu.


Dziecko uzależnione od telefonu często wykazuje objawy niekontrolowanej agresji. Jeżeli ktoś zaczął podejrzewać, że tak faktycznie jest, musi zacząć działać. Terapia i detoks to będzie trudny czas, ale należy się na to zdecydować. Tym bardziej że chodzi tu o dobro dziecka, które jest dopiero na etapie kształtowania właściwych zachowań. Każdy rodzic musi pomóc w tym swoim pociechom.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.