Zaburzenia odżywiania objawy, leczenie i rodzaje. Czy wiemy o nich wszystko? Zdecydowanie nie, dlatego warto poznać najważniejsze informacje w tym zakresie. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Problemy z odżywianiem stają się w ostatnim czasie niezwykle palącą przypadłością, która dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji na ten temat. Zaburzenia odżywiania objawy, rodzaje chorób i ich leczenie. Co należy wiedzieć na temat zaburzeń odżywiania?

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia jedzenia i łaknienia są stosunkowo mało znane i wielu ludzi zupełnie nie wie, czym się one cechują i na czym polegają. Jest to oczywiście bardzo groźna sytuacja, gdyż choć zaburzenia odżywiania można leczyć, to jednak późno wykryte stanowią zdecydowanie większe wyzwanie. Warto więc na początku dowiedzieć się, dlaczego zaburzenia odżywiania stanowią tak duży problem i czym w ogóle są.

Zaburzenia odżywiania objawy – w przypadku zaburzeń odżywiania mówi się o zespole schorzeń cechujących się nieprawidłowościami w zakresie przyjmowania pokarmów. Oczywiście osoba chora w zależności od powodu zaburzeń odżywiania może mieć zupełnie inne objawy. Zawsze jednak rozwój zaburzeń odżywiania generuje wiele problemów zdrowotnych, które są źródłem wyniszczenia organizmu.

Jakie są przyczyny zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania u dzieci i dorosłych obserwuje się od dawna. Podobnie jak w przypadku innych chorób, prowadzone są w ich zakresie badania. Do dziś jednak nie poznano, dlaczego osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania zmagają się z tym problemem. Przyjmuje się, że do wystąpienia zaburzeń odżywiania przyczyniać się mogą geny, ale także czynniki psychospołeczne. Zauważa się bowiem, że osoby z zaburzeniami odżywiania bardzo często w dzieciństwie poddawane były zbyt dużej kontroli przez swoich rodziców.

Nie da się nie zauważyć, że niektóre zaburzenia odżywiania często wpływają na zdrowie psychiczne, a także zniekształcony obraz poprawnej sylwetki. U takiej osoby obraz własnego ciała jest zaburzony, co doprowadzić może do spożywania nieprawidłowej ilości jedzenia. Odpowiada za to poczucie winy, które może spowodować, że obserwowana będzie utrata masy ciała.

Jakie są rodzaje zaburzeń odżywiania?

Każdy pacjent może mieć zaburzenia związane z jedzeniem wynikające z różnych chorób. Może spożywać za duże ilości jedzenia, może wymuszać wymioty lub cierpieć na jadłowstręt psychiczny. Chcąc rozpoznać zaburzenia, należy przede wszystkim poznać, jakie zaburzenia odżywiania występują u pacjentów. Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania z całą pewnością zalicza się anoreksja i bulimia. Jeśli chcemy poprawnie rozpoznać zaburzenia odżywiania i wskazać, czy jest to anoreksja, czy bulimia, koniecznie musimy dowiedzieć się, czym się one cechują.

Anoreksja to przypadłość, podczas której poczucie własnej wartości jest na bardzo niskim poziomie. Zaliczana jest do głównych zaburzeń odżywiania. Polega na obsesyjnym odchudzaniu i ciągłej kontroli ile się zjada. Wiele osób stosuje wręcz środki przeczyszczające, aby schudnąć. Problem tylko w tym, że niska masa ciała jest przez chorych niedostrzegana. 
Problem zaburzeń odżywiania może wiązać się także z napadami objadania. Nadmierny tryb żywieniowy nie jest jednak przypadkowy, a otyłość nie jest celem. Żarłoczność psychiczna polega bowiem na wywoływaniu wymiotów np. poprzez wkładanie palców do jamy ustnej.

Zaburzenia odżywiania objawy i leczenie

Zaburzenia z napadami objadania i patologiczna relacja z jedzeniem, którą przejawiają osoby z zaburzeniami odżywiania, często doprowadzają do sytuacji, gdy niezbędnie trzeba rozpocząć leczenie. Żeby tak się stało, najpierw trzeba poznać pierwsze objawy zaburzeń odżywiania.

W przypadku anoreksji i bulimii często obserwuje się epizody, podczas których następuje zwiększenie objawów. Najczęstsze zaburzenia odżywiania objawiają się zmianą zachowania od strony jedzenia, utratą masy ciała, a także wyraźnym niezadowoleniem ze swojego wyglądu. Inne objawy zaburzeń odżywiania najczęściej wiążą się także z nagłym rozpoczęciem aktywności fizycznej, a także pogorszeniem stanu zdrowia.

Wszystkie zaburzenia odżywiania wymagają, aby zastosowane było odpowiednie leczenie. Na czym polega leczenie zaburzeń odżywiania? Z racji tego, że najczęściej są to zaburzenia psychiczne leczenie to psychoterapia, podczas której diagnozowane są zaburzenia lękowe, czynniki ryzyka, a także ryzyka wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaburzeń odżywiania?

Nie da się ukryć, że terapia i pomoc dietetyka są w stanie pomóc, gdy występują poważne zaburzenia odżywiania, lecz czasem wiele osób zastanawia się, czy tego rodzaju specyficzne zaburzenia odżywiania można zatrzymać w zarodku. Czy zaburzenia odżywiania dotyczą wszystkich, czy da się przed nimi chronić?

Zaburzenie odżywiania polegające nadmiernym jedzeniu lub unikaniu jedzenia można zwalczać poprzez edukację żywieniową. Nie da się ukryć, że bardzo ważny jest także psychologiczny aspekt tego zagadnienia. W przypadku zaburzeń odżywiania należy postawić również na edukację psychologiczną.

Zaburzenia odżywiania to naprawdę bardzo poważny problem, który zignorowany może doprowadzić nawet do tragedii. Do takich niebezpiecznych zaburzeń odżywiania zalicza się np. anoreksja i bulimia. Zaprezentowana powyżej podstawowa wiedza związana z tymi oraz z innymi zaburzeniami odżywiania, pozwala przede wszystkim szybko dostrzec problem i sprawnie zareagować, aby udzielić bliskiej osobie pomocy.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.