Zdrada boli niezależnie od jej formy. Odbudowa związku po takim doświadczeniu nie jest czymś, na co stać każdego. Osoba zdradzona często przez wiele lat będzie borykać się z problemami psychicznymi, zaniżonym poczuciem własnej wartości i problemami z zaufaniem. Jak poradzić sobie ze zdradą? Jak podejść do niewierności partnera i czy zdrada musi oznaczać koniec? 

W wielu związkach, kiedy mąż lub żona nie są w stanie wzajemnie zaspokoić swoich potrzeb, może pojawić się perspektywa zdrady. W takich sytuacjach przebaczenie jest trudne, wymaga dużo czasu i poświęcenia. By odbudować zaufanie, czy to ze strony partnera czy partnerki, konieczne będzie wpierw przeanalizowanie zaistniałej sytuacji oraz jej powodów. To bolesne doświadczenie wymaga ogromnej siły i odwagi, której często brakuje zdradzonej osobie. W takich sytuacjach również pomoc psychologa lub psychoterapeuty może okazać się niezbędna. 

Zdrada emocjonalna a fizyczna – jakie są różnice?

Zdrada partnera może przyjąć różnorakie formy. Może się odbyć zarówno na poziomie fizycznym (najczęściej), jak i poziomie emocjonalnym. Jednorazowy „skok w bok” najczęściej przyjmuje formę zdrady fizycznej, lecz każda kolejna zdrada będzie miała coraz większe znamiona zdrady emocjonalnej.

Jak poradzić sobie ze zdradą – zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna pojawia się wtedy, gdy jedno z partnerów porzuca sferę intymną związku i dopuszcza do niej inną osobę. Seks partnera z osobą trzecią dla wielu osób będzie zupełnie nie do wybaczenia. Łatwo poradzić sobie ze zdradą, która dokonała się wyłącznie w wymienianych SMS-ach czy wiadomościach w internecie, niż fizycznej zdradzie. 

Jak poradzić sobie ze zdradą – zdrada emocjonalna

Zdrada męża lub żony w formie emocjonalnej to przede wszystkim przejawianie zachowań i wykonywanie czynności, które zazwyczaj partner powinien kierować wyłącznie w stronę swojej drugiej połówki. Może to być dzielenie się prywatnymi sekretami czy intymnymi historiami. Często zdradą emocjonalną jest też nadmierne zainteresowanie przyjacielem lub inną osobą z otoczenia. Partner może wymieniać z inną osobą wiadomości o podtekście erotycznym czy romantycznym, wykonywać gesty. Dla wielu kobiet wybaczenie takiej zdrady będzie trudniejsze, niż wybaczenie zdrady fizycznej. 

Wybaczyć zdradę, czy odejść? Kiedy odejść po zdradzie?

Zdrada w związku stawia przed nami jedno, fundamentalne pytanie: wybaczyć, czy zaczynać od nowa? Naturalnie decyzja ta musi być podjęta indywidualnie. Wymaga od partnera lub partnerki dogłębnej analizy, zastanowienia się nad wszystkimi za i przeciw. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których decyzja o rozstaniu może być zalecana, lub nawet konieczna. 

Po pierwsze – gdy zdrada pojawia się po raz kolejny. O ile ludzkie serce i system emocjonalny może poradzić sobie z jedną zdradą, o tyle kolejna może być nie do uniesienia. 

Po drugie – gdy partner nie żałuje swojej zdrady. By poradzić sobie ze zdradą konieczna jest współpraca obu połówek. Trudno będzie wspólnie przepracować traumę i odbudować zaufanie, gdy tylko jedna osoba o to walczy. 

Po trzecie – gdy partner obwinia nas o swoją zdradę. W ten sposób nasza druga połówka nie tylko niszczy naszą psychikę i poczucie własnej wartości, lecz także skutecznie zapobiega odbudowie zaufania. Trudno także wierzyć, że będzie walczyć o swój związek. 

Jak poradzić sobie ze zdradą? Kiedy zaczyna się zdrada?

Gdy już dojdzie do zdrady trudno jest zaufać drugiej osobie. Pojawia się wtedy wiele pytań, niepewności. Jak zachowywać się wobec partnera? Jak sobie poradzić z jego zdradą? Jak będzie wyglądał związek po zdradzie? Czy osoba, która dopuściła się zdrady, czuje poczucie winy? 

Przede wszystkim – daj sobie czas. Jeśli jesteś ofiarą zdrady męża czy żony musisz poświęcić wiele tygodni i miesięcy na przemyślenia, wyleczenie złamanego serca i pogodzenie się ze zdradą. Dopiero wtedy, gdy poznamy już przyczyny zdrady, możemy przystąpić do ratowania związku. 

  • Pierwszym krokiem jest przyznanie się do zdrady. Partner, który pozwolił sobie na noc z inną kobietą lub mężczyzną, musi zdawać sobie sprawę z tego, że postąpił źle. 
  • Po drugie, zarówno osoba zdradzona, jak i zdradzająca, muszą wspólnie podjąć decyzję o ratowaniu związku. Jeśli zabraknie woli jednej ze stron może okazać się, że rozpad związku będzie jedynym wyjściem.
  • W następnej kolejności powinniśmy się postarać o odbudowę wzajemnego zaufania. Warto przegadać między sobą tę sytuację, nie wypominać błędów, lecz skupić się na tym, co można uratować. 
  • Pomocna może się okazać wsparcie psychologa lub terapia dla par. Warto o zdradzie porozmawiać z kimś, kto dobrze zrozumie psychikę obu partnerów i pomoże im odbudować wzajemne zaufanie. 
  • Najważniejszą rzeczą w odbudowaniu związku jest mówienie o tym, co się wydarzyło i wspólna praca nad powrotem do normalności. Nie warto zamiatać sprawy pod dywan, bowiem może to mieć wiele negatywnych konsekwencji. 

Życie po zdradzie

Gdy jednak wskutek nieuczciwości partnera zdecydujesz się na zakończenie związku musisz przygotować się na długotrwałą walkę o powrót do normalności. Rozpoczęcie wszystkiego od nowa będzie wymagało czasu, sił i odwagi. Ból, który pozostaje po zdradzie partnera, pozostaje przy zdradzonych osobach przez wiele miesięcy.

Jak poradzić sobie ze zdradą? By poradzić sobie ze zdradą i rozstaniem warto skorzystać z kilku porad, które pomogą zapomnieć o tej sytuacji. 

  • Dobrym rozwiązaniem może być wizyta u terapeuty lub psychoterapia. Zdrada może być na tyle bolesnym wydarzeniem, że poradzenie sobie z nią samodzielnie może być niewykonalne. Warto zasięgnąć pomocy specjalisty i przepracować ból razem z nim. 
  • Gdy dochodzi do zdrady często wali się nie tylko związek, lecz także całe życie towarzyskie. Znajomości się urywają, przyjaciele nie utrzymują kontaktu. Warto wtedy poszukać nowych znajomości, poznać trochę nowych osób i rozpocząć nowe relacje, które pozwolą się zaangażować. 
  • Partnerzy często dzielą ze sobą pasje, których nie pokazują osobom spoza związku. Warto więc poszukać nowej pasji, która zmotywuje nas do działania i pozwoli odsunąć złe myśli na bok. 
  • Mimo zakończenia związku warto wybaczyć byłemu partnerowi i sobie. Często po zdradzie obwiniamy siebie i partnera, zamiast skupić się na tym, co jest teraz. Wybaczenie pozwoli nam w pełni skupić się na sobie i ruszyć w przód bez oglądania się za siebie. 
  • Związek często przesłania nam inne, dobre rzeczy, które dzieją się w naszym życiu. Warto więc rozejrzeć się dookoła, poszukać innych przyjemności i nowych powodów do uśmiechu. Wtedy zdrada małżeńska czy partnerska przestanie być ciężarem. 

Czy warto wybaczyć?

Wiele osób uważa, że warto wybaczać niezależnie od popełnionego czynu. Są osoby, które nawołują do wybaczania w każdej sytuacji i niezależnie od konsekwencji. Jednak, gdy zaczyna się zdrada, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chęć wybaczenia jest warta wysiłku, jakiego to wymaga?

W wielu przypadkach zdrada kładzie podwaliny pod kolejną zdradę. Zatem jak poradzić sobie ze zdradą? Zapobieganie przyszłej niewierności i pozostanie w związku po zdradzie wymaga wspólnego zaangażowania obu stron. Oznacza to, że trzeba poświęcić wiele czasu i energii, by nie tylko wybaczyć niewiernemu partnerowi, lecz także by odbudować to, co zniszczone. 

Zdaniem psychologów, by poradzić sobie ze zdradą partnera i wybaczyć mu jego czyn, należy najpierw się pojednać. To oznacza, osoba, która dopuszcza się zdrady, musi najpierw okazać skruchę i przyznać się do popełnienia błędu. Nikt, kto został zdradzony, nie weźmie winy za tę sytuację na siebie. 

Mimo wszystko znawcy ludzkiej psychiki przekonują, że dla obu stron konfliktu wybaczanie może być korzystne. Przebaczenie pozwala ludziom odzyskać poczucie spokoju i odbudować zaufanie. Daje poczucie bycia lepszym człowiekiem, odkrywa przed nami takie cechy, których jeszcze nie znaliśmy. Prawdziwe przebaczenie pozwala odkryć szczęście i, być może, przeżyć miłość na nowo. 

Czy mamy wpływ na zdradę? Jak zachowuje się osoba która zdradza?

Powody zdrad mogą być najróżniejsze. Często są one na tyle złożone, że dopiero terapia lub pomoc specjalisty pomogą je zrozumieć. Najczęściej jednak by zacząć zdradzać partnera, musi wystąpić więcej niż jedna przyczyna. 

Dla niektórych osób niewierność brzmi kusząco głównie dlatego, że jest to coś zabronionego. Budzi to adrenalinę, chęć przygód i odkrycia nieznanego. Zdarza się też, że jest ona spowodowana pod wpływem chwili czy emocji, przez okazję, która nadarzyła się w dogodnym momencie. Dla mężczyzn zdrada często jest próbą tego, czy okażą się oni wystarczająco atrakcyjni dla innych kobiet. 

Jak zatem zapobiegać zdradzie? Oto kilka sposobów:

  • Częste rozmowy z drugą połówką, w trakcie których wysłuchamy swoich wzajemnych potrzeb i wątpliwości,
  • Wspólne spędzanie czasu, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron, dzięki czemu nie będą one szukały przygód gdzie indziej,
  • Więcej romantycznych gestów – kwiaty, czekoladki, wyjście do restauracji czy ulubione danie na obiad
  • Erotyczne eksperymenty, które pozwolą obu zakochanym odkryć swoje upodobania, lepiej się „dotrzeć” i zrozumieć
  • Dbanie o atmosferę w związku – więcej miłych słów, docenianie drugiej połówki, brak sekretów

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy „skok w bok” może być wyeliminowany. Czasami, mimo naszych najlepszych chęci, nie uda nam się uchronić przed taką sytuacją. 

Odbudowanie związku po zdradzie to trudne zadanie, ale jak najbardziej możliwe

Skłonni do zdrady mogą być wszyscy, niezależnie od płci. Różne są rodzaje i skutki zdrady. Różne mogą być też jej objawy. Najważniejszą kwestią jednak zawsze będzie zaufanie w związku, bez którego dalsze budowanie wspólnej przyszłości nie będzie możliwe.

Zatem jak poradzić sobie ze zdradą? Przede wszystkim, by poradzić sobie po zdradzie, konieczna będzie solidna inwestycja w postaci czasu i energii obu partnerów. Konieczna będzie decyzja o pozostaniu w związku, lub o jego zakończeniu. I wreszcie, konieczne będzie odnalezienie w sobie tego uczucia, które zmotywowało nas do wejścia w związek. 

Monika (9)

W swoim życiu prywatnym łączy pasję do mediów społecznościowych z aktywnym stylem życia – joggingiem, yogą i podróżami. Jej naturalność i bezpośredniość w komunikacji sprawiają, że porady dla nastolatków, które publikuje, są nie tylko trafne, ale i łatwe do zastosowania w praktyce. Dzięki swojej działalności, Monika stała się dla wielu młodych osób mentorką, pokazując, że młodość to czas, w którym warto eksperymentować, szukać swojej drogi i nie bać się wyrażać siebie.