Coraz więcej osób deklaruje się jako osoba niebinarna. Osoba niebinarna co to znaczy? Czym jest tak naprawdę tożsamość płciowa?

Jak zwracać się do osób niebinarnych? Pytanie, które chodzi po głowie wielu osobom. Kim jest tak naprawdę osoba niebinarna? Co to znaczy dla reszty społeczeństwa. Jakie cechy można takiej osobie przypisać? Tyle pytań, więc czas znaleźć na nie odpowiedź.

Osoba niebinarna co to znaczy? Czym jest niebinarność? Jaka to płeć?

Czy osoby niebinarne to to co samo co osoby transpłciowe? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby każdy w końcu miał pełną jasność, dzięki czemu wobec niebinarnych będzie można zachować należyty szacunek. 

Niebinarność płciowa to sytuacja, gdy dana osoba nie identyfikuje się jako mężczyzna ani też kobieta. Tak właściwie nie jest ona pewna swojej tożsamości. Niektórzy czasem mówią, że jest to tak naprawdę trzecia płeć. Z drugiej też strony osoba ta może mieć w sobie po trochu pierwiastka męskiego i żeńskiego. Którego jest więcej? Na to pytanie ona sama nie jest w stanie odpowiedzieć, dlatego mówi o sobie, że pozostaje neutralna.

Jak zwracać się do osób niebinarnych? Jaka jest ich tożsamość płciowa?

Zwracając się do takiej osoby, używa się zaimka „ono”. Aczkolwiek, są takie osoby, którym niebinarność nie przeszkadza, ale samo użycie takiego krótkiego zaimka już tak. W związku z tym, że osoba niebinarna nie identyfikuje się z żadną płcią, można mówić do niej także „osoba” lub „jednostka”. Są to najbardziej neutralne słowa, które można wykorzystać.

Płciowość to bardzo delikatny temat w dzisiejszych czasach. Są takie osoby, które w ogóle niebinarności nie akceptują, ale nie mają one racji. W związku z tym tematem są trzy ważne pojęcia, które należy poznać:

  • genderfluid – jest to osoba, która ma zmienną tożsamość płciową, wykazując się całkowitą elastycznością;
  • agenderyzm – jest to osoba bez określonej płci;
  • bigenderyzm – osoba o dwóch lub więcej płciach.

Tak właśnie może postrzegać się osoba niebinarna. Co to znaczy dla współczesnego świata?

Transpłciowość i interpłciowość

Warto wyjaśnić czym jest transpłciowość i interpłciowość, ponieważ te dwa pojęcia są często mylone przez niektóre osoby.

Osoby transpłciowe to te jednostki, które bardzo często poddają się operacji korekty płci. Jest to efektem tego, że czują się one odmiennie od swoich cech biologicznych. Mówiąc w skrócie – kobieta czuje się mężczyzną i na odwrót. Orientacja osób niebinarnych jest nie do ustalenia (chociaż w przyszłości może się to zmienić). Mogą one identyfikować się z obydwoma płciami lub z żadną z nich.

Osoby interpłciowe to hermafrodytyzm. Dane jednostki mają wykształcone cechy biologiczne obojga płci. Ustalenie przynależności może sprawiać trudność. W efekcie takie grono osób także poddaje się operacji korekty, aby móc pozostać przy jednej płci. W przypadku tych osób przy urodzeniu rodzice niekiedy decydują o tym, jakie organy usunąć, aby móc jasno określić płeć w dokumentach swojego dziecka.

Osoba niebinarna co to znaczy? Czy niebinarność płciowa jest problemem?

O swojej tożsamości płciowej, seksualności, itp. coraz więcej osób mówi głośno. Może kiedyś kultura nie była w stanie sobie z tym poradzić, ale czasy się zmieniły. Dzisiaj takie pojęcia jak agender, gender, niebinarność, tranzycja, są czymś normalnym. Nikt nie może powiedzieć, że te kwestie są problemem lub zaburzeniem i „powinno się je leczyć”.

Takim przełomem były wydarzenia z 23. Światowego Kongresu Światowej Organizacji Zdrowia Seksualnego w Pradze. Wtedy to pojęcie „zaburzenia identyfikacji płciowej” zostało zastąpione „niezgodnością płciową”, co też oddało należyty ukłon wobec tych osób, które nie zgadzają się z płcią, która została im przypisana po urodzeniu. Aczkolwiek, niektóre osoby niebinarne przyznają, że muszą korzystać z dodatkowego wsparcia psychologów, ponieważ mają niekiedy do czynienia z silnymi stanami depresyjnymi, co też może być związane dysforią płciową. 

Osoba niebinarna co to znaczy? Teraz już każda osoba będzie znała odpowiedź na to pytanie. Każdy już będzie wiedział, kim są osoby transpłciowe, interpłciowe czy niebinarne. Męskość, kobiecość – to tematy bardzo wrażliwe, ale dobrze, że w dzisiejszych czasach tak dużo się o nich mówi. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że dzięki temu każdy może żyć tak jak chce i nie musi ukrywać się ze swoją tożsamością seksualną. Kiedyś może seksuologia była tematem tabu. Dzisiaj na szczęście nikt nie boi się o tym mówić, co też jest konieczne, aby polepszyć komfort psychiczny wielu osób.

Monika (9)

W swoim życiu prywatnym łączy pasję do mediów społecznościowych z aktywnym stylem życia – joggingiem, yogą i podróżami. Jej naturalność i bezpośredniość w komunikacji sprawiają, że porady dla nastolatków, które publikuje, są nie tylko trafne, ale i łatwe do zastosowania w praktyce. Dzięki swojej działalności, Monika stała się dla wielu młodych osób mentorką, pokazując, że młodość to czas, w którym warto eksperymentować, szukać swojej drogi i nie bać się wyrażać siebie.