Jeśli każde nocy cierpisz z powodu trudności z zasypianiem, przygotowaliśmy dla ciebie skuteczny poradnik. Dowiesz się z niego, co zrobić żeby zasnąć. Sprawdź, jak to możliwie!

Problemy ze snem dotykają coraz większą grupę ludzi. Szybkie tempo życia, nieprawidłowa dieta, a także ogromny stres sprawiają, że mamy problemy ze snem i z zasypianiem. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce się dowiedzieć, co zrobić żeby zasnąć i dobrze przespać noc.

Czy brak snu może być groźny?

Bezsenność i problemy z zasypianiem to coraz częściej zgłaszane przez pacjentów problemy. Przyczyn bezsenności może być naprawdę sporo, począwszy od nadmiernego stresu, nieprawidłowej diety czy też zbyt szybkiego tempo życia. Bez względu jednak na to, dlaczego mamy trudności z zasypianiem, warto najpierw dowiedzieć się, do czego może doprowadzić kilka nieprzespanych nocy i rozregulowany zegar biologiczny.

Długotrwały brak snu to prawdziwa katastrofa dla ludzkiego organizmu. Brak snu może doprowadzić do różnych problemów zdrowotnych, gorszego samopoczucia, a także ogromnego wyczerpania. Sen jest niezbędny dla każdego człowieka, a jego brak lub nieodpowiednia ilość są naprawdę niezwykle groźne. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce znaleźć odpowiedzi na pytanie, jakie są skuteczne sposoby na szybkie zasypianie. Co zrobić żeby zasnąć?

Czym jest higiena snu?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są metody na szybkie zaśnięcie, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest higiena snu. W każdej profesjonalnej poradni zaburzeń snu pierwszym omawianym tematem jest właśnie ten. Za higienę snu uważa się pewne nawyki, które mają zapewnić efektywny nocny wypoczynek i wysoką jakość snu, a także odpowiednie warunki w czasie snu.

Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby położyć się do łóżka zawsze o tej samej porze. Regularny tryb życia pomaga zasnąć i nie budzić się w nocy. Dlatego też kładź się spać mniej więcej w tym samym czasie. Jeśli chcesz szybciej zasypiać, powinieneś wprowadzić odpowiednią dietę. Odpowiednia ilość snu uzależniona jest m.in. od spożywanej kawy, herbaty, a także alkoholu. Zdrowe odżywianie dodatkowo poprawia przemianę materii. Zaleca się, aby na 2-3 godziny przed snem nic nie jeść. Co zrobić żeby zasnąć skutecznie? Warto stworzyć w sypialni odpowiednie warunki do snu. Kup dobry materac, wywietrz sypialnię, a w razie potrzeby załóż opaskę na oczy.

Jakie czynności jeszcze ułatwiają zasypianie? Zaleca się, aby przed planowanym pójściem nieco się relaksować. Jeśli chcesz szybciej zasnąć i mieć spokojny sen weź kąpiel z dodatkiem bąbelków. Często polecana jest także joga.

Co wywołuje problemy ze snem i utrudnia zasypianie?

Zdrowy sen może być niemożliwy, gdyż zaburzać go mogą różne czynniki zewnętrze. Szkodliwy bodziec może doprowadzić do tego, że zaburzone zostanie wydzielanie melatoniny. Hormon ten jest kluczowy podczas snu i czuwania. Co zaburza produkcję melatoniny? Przede wszystkim niebieskie światło, które generowane jest np. przez telefon komórkowy. Dlatego też nie zaleca się korzystania z niego na godzinę przed planowanym pójściem spać. Oczywiście odradzana jest kofeina, a także brak odpowiednich warunków w sypialni, czyli np. za wysoka temperatura.

Co zrobić żeby zasnąć – sposoby na szybkie zasypianie

Czy da się zasnąć w 60 sekund lub nawet w 8 sekund? Jak się okazuje, tak szybkie zasypianie jest możliwe. Warto więc sprawdzić najlepsze sposoby na bezsenność, które pozwolą zasnąć nawet na siedząco.

Jeśli chcemy sobie  pomóc zasnąć, powinna nas zainteresować metoda wojskowa. Opracowana została przez armię USA, w celu zapewnienia możliwości zaśnięcia pilotom wojskowym nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Na czym polega? Po położeniu się do łóżka rozluźniamy mięśnie i opuszczamy ramiona oraz ręce i układamy je wzdłuż ciała. Następnie trzeba kontrolować oddychanie, rozluźnić nogi i oczyścić umysł na 10 sekund. Powinno to pomóc natychmiastowo zasnąć.

Do innych sprawdzonych sposobów, które możesz wypróbować, zalicza się metoda 4-7-8. Pozwala ona zasnąć w 2 minuty, a nawet szybciej. Jak to osiągnąć? Metoda ta polega na odpowiednim oddychaniu. Najpierw trzeba wziąć oddech i policzyć do 4. Następnie wstrzymaj oddech na 7 sekund i wydychając powietrze świszcz przez osiem sekund.

Czy warto korzystać z domowych sposobów na szybkie zasypianie?

Nie mogę zasnąć, odpowiednio się rozluźnić, a niewystarczająca ilość snu staje się już coraz większym problemem. Można oczywiście takiej osobie kazać skonsultować się z lekarzem i zastosować leki, które pozwolą się wyspać, lecz jest to bardzo krótkotrwały sen. Jak się okazuje, bardzo dobre efekty uzyskuje się, stosując domowe metody. Doskonałym rozwiązaniem są np. zioła.

Zaleca się, aby na godzinę przed pójściem spać, wypić napar z kozłka lekarskiego. Przynosi on silne odprężenie i znacznie ułatwia zaśnięciem i uzyskanie zdrowego relaksującego i regenerującego snu.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.