Co to jest anoreksja? Objawy przyczyny i leczenie jadłowstrętu psychicznego.
Anoreksja inaczej jadłowstręt psychiczny to wyniszczająca choroba, która może prowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, a nawet śmierci. Jak rozpoznać, że bliska osoba zmaga się z chorobą? Co to jest anoreksja? Czy leczenie anoreksji jest możliwe i skuteczne?
Spis treści
Pierwsze objawy anoreksji
Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które prowadzi do nadmiernej utraty wagi. Choroba charakteryzuje się niską wagą, lękiem przed przytyciem i błędnym postrzeganiem własnego wyglądu. Nic więc dziwnego, że bardzo często określa się ją jako chorobę ciała i duszy.
Bardzo często uważa się, że chorzy na anoreksję cierpią na brak łaknienia. Nic bardziej mylnego, chory odczuwa głód, ale odmawia sobie jedzenia. Wszystko dlatego, że chorujący ma błędne myślenie na temat swojego ciała i nie chce przytyć, ponieważ boi się otyłości.
Co to jest anoreksja? Na czym polega anoreksja? Ryzyko wystąpienia anoreksji.
Dokładne przyczyny anoreksji nie są znane, przypuszcza się, że na rozwój anoreksji mają wpływ czynniki środowiskowe, psychologiczne oraz biologiczne.
Powszechny kult piękna, promowanie przesadnie chudych modelek, które mieszczą się w najmniejszy dostępny rozmiar ubrań negatywnie wpływa na dzieci. Ma to ogromny wpływ na kształtowanie się psychiki młodych dziewcząt, które chcą za wszelką cenę dorównać błędnym ideałom. Wstydzą się własnego ciała, ponieważ mają zaburzony obraz swojego wyglądu. Według osoby z anoreksją ciało musi być chude, a każdy dodatkowy kilogram może prowadzić do jeszcze większej obsesji i walki o „idealne” wymiary. Często osoby cierpiące na anoreksję mają niską samoocenę, są nadwrażliwe na krytykę, mają liczne lęki. Takie przyczyny psychologiczne prowadzą do jeszcze większej obsesji na punkcie ciała, według nich ich masa ciała jest ciągle za duża.
Chorzy na jadłowstręt stosują restrykcyjne diety, notorycznie obliczają swoje BMI, często ograniczają jedzenie do niezbędnego minimum. Katują się ćwiczeniami, a w ostateczności posuwają się do stosowania środków przeczyszczających, takie działania mają pomóc w uzyskaniu idealnej figury.
Czym jest anoreksja – objawy, rozpoznanie anoreksji
Pierwsze objawy anoreksji rozpoczynają się w głowie, nie widać ich gołym okiem, ale zachowanie chorego może naprowadzić bliskich na prawidłową diagnozę. Osoba chora na anoreksję na początku nadmiernie myśli o wyglądzie swojego ciała, jego wymiarach, wadze. Początkowo chorzy ukrywają przed rodziną, że ogranicza pokarm. Głodówka może przyczynić się do złego samopoczucia, apatii, a nawet utraty przytomności. Pierwsza euforia pojawia się wraz z utratą masy ciała, widocznymi efektami. Zachodzące zmiany powodują jeszcze większą obsesję na punkcie ciała, ale w między czasie pojawiają się lęki przed nadmiernymi kilogramami. Chory ogranicza jedzenie do minimum, często prowokuje wymioty, stosuje leki, które mają pomóc w utracie masy ciała. W kolejnych etapach anoreksji, widoczna jest znaczna utrata masy ciała oraz liczne powikłania takie jak: obniżenie temperatury ciała oraz ciśnienia krwi. U dziewcząt występuje zaburzenie miesiączek, często zanikają one całkowicie. Osoba chora nie widzi tego, że takie działania prowadzą do wyniszczenia organizmu. Organy wewnętrzne przestają pracować w odpowiedni sposób, ponieważ nie dostarczane są im odpowiednie wartości odżywcze. Chęć posiadania idealnej sylwetki prowadzi do rozwoju anoreksji i do większej ilości negatywnych skutków.
Co to jest anoreksja? Ryzyko wystąpienia zaburzenia odżywiania
Anoreksja to choroba, która dotyka najczęściej młode kobiety pomiędzy 14 a 20 rokiem życia. Według badań coraz częściej zaburzenia psychiczne związane z jedzeniem wykrywane są u chłopców i mężczyzn, prawdopodobnie wynika to z rosnącej presji społeczeństwa. Pacjentami z anoreksją najczęściej są nastolatkowie, ze względu na zmiany, które zachodzą w ich ciałach i psychice w trakcie okresu dojrzewania. Nie oznacza to, że na chorobę nie mogą zachorować osoby starsze, jednak jest ich znacznie mniej.
Do czynników ryzyka możemy zaliczyć m.in. dietę, genetykę oraz sytuacje stresowe.
Jadłowstręt psychiczny – skutki anoreksji
Osoby zmagające się z anoreksją muszą mierzyć się z wieloma negatywnymi skutkami tej choroby. Mogą one dotykać organów wewnętrznych, układu hormonalnego oraz wpływają niekorzystnie na psychikę.
Do pierwszych objawów zalicza się zaburzenia koncentracji oraz omdlenia. Skutkami anoreksji często są wypadające włosy, słabe paznokcie, zły wygląd cery. U młodych kobiet pojawiają się problemy z miesiączkowaniem, z czasem okres zupełnie zanika. Z czasem mięśnie stają się coraz słabsze, odczuwalny jest spadek energii. Po czasie do negatywnych skutków anoreksji dochodzi nieprawidłowy rytm serca, zaburzenia krążenia. Układ pokarmowy nie pracuje odpowiednio, anoreksji towarzyszą zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha.
Jak wygląda leczenie anoreksji? Sposoby leczenia
Powrót do równowagi rozpoczyna się w momencie, gdy chory zaczyna zdawać sobie sprawę z sytuacji i decyduje się na podjęcie leczenia. Sposoby leczenia ustalane są z lekarzem. Najczęściej jest to stopniowe zwiększanie tkanki tłuszczowej wraz z regularną terapią u psychiatry lub psychologa. Psychoterapia to często ważny punkt aby wyjść z anoreksji. Lekarz często decyduje się na leczenie farmakologiczne. Same leki nie uzdrawiają, ale mają wpływ na prawidłowe samopoczucie, dzięki temu osobie chorej łatwiej jest wrócić do odpowiedniego funkcjonowania i odżywiania. W skrajnych przypadkach można zdecydować się na leczenie szpitalne, gdzie specjaliści przez całą dobę mogą zająć się chorym.
Choć o chorobie mówi się wiele, to spora część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy co to jest anoreksja. Anoreksja jest ciężką chorobą związaną z zaburzeniami metabolicznymi i psychicznymi. Jednak przy wsparciu najbliższych i lekarzy można z niej wyjść i cieszyć się życiem.