Chcesz wiedzieć, co to znaczy biseksualny i kim jest osoba bi? Szukasz informacji, jakie są fakty i mity na temat biseksualizmu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Społeczność LGBT poświęciła lata na walkę o prawa, ale też zaznaczenie swojej obecności w świadomości ludzi. Dzięki temu praktycznie każdy już wie, czym jest homoseksualizm. Nadal jednak sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest orientacja biseksualna. Warto więc dowiedzieć się, co to znaczy biseksualny, a także kim jest osoba bi.

Co to znaczy biseksualny?

Jak wynika z badań statystycznych, biseksualność dotyczy nawet 3% całej światowej populacji ludzi. Pomimo tego że osoby biseksualne często są wśród naszych najbliższych, przyjaciół i rodziny, bardzo często pozostają w cieniu i boją się naszej reakcji. Brak akceptacji najczęściej spowodowany jest po prostu brakiem wiedzy, kim jest biseksualista i co to znaczy biseksualny.

Biseksualny, to znaczy kochający bez względu na płeć. Osoba biseksualna preferuje kontakt seksualny zarówno z osobą tej samej płci, ale też przeciwnej. Jest to specjalna grupa osób w społeczności LGBT, która nadal nie zdobyła tak szerokiej akceptowalności, jak homoseksualizm.

Biseksualizm – czym się charakteryzuje?

Biseksualizm to orientacja seksualna, która cechuje się odczuwaniem pożądania do obu płci. Osoby heteroseksualne lub osoby tworzące homoseksualny związek interesują się tylko jedną płcią, natomiast biseksualista to osoba, która odczuwa pociąg seksualny do obu płci. Często osoby szukające odpowiedzi na pytanie, co to znaczy biseksualny skupiają się jedynie na warstwie cielesnej.

Wiedzieć jednak należy, że biseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego do osób obu płci, ale także chęć tworzenia romantycznych i emocjonalnych więzi z nimi. Seksualność to nie wszystko, czym kierują się osoby biseksualne. W ich przypadku po prostu płeć partnera nie odgrywa żadnej roli, lecz wszystkie pozostałe aspekty, które składają się na szczęśliwy związek, pozostają niezmienne. Pod tym względem heteroseksualność, homoseksualność i biseksualność w niczym się od siebie nie różnią.

Mity dotyczące biseksualizmu

Wiele osób chce wiedzieć, co to znaczy biseksualny, lecz trudno im zdobyć rzetelną wiedzę na temat tej orientacji. Wszystko z powodu licznych mitów, półprawd i zwyczajnych kłamstw, które pojawiają się w potocznych rozmowach, ale często też medialnych przekazach. Warto więc dowiedzieć się, czym faktycznie charakteryzuje się orientacja biseksualna i kim jest osoba, która dąży do stałego związku zarówno z osobą płci przeciwnej, ale także swojej własnej.

Zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia z mitem związanym z niepewnością osoby biseksualnej. Cały czas w wielu kręgach trwa przekonanie, że bycie bi to szukanie siebie, eksperymentowanie lub po prostu moda na chwilową i zmienną tożsamość płciową.  Prawdą jednak jest, że biseksualizm to stała orientacja seksualna, która niczym nie różni się od innych orientacji.

Osoby homoseksualne i biseksualne w oczach części społeczeństwa uważane są za rozwiązłe i dążące jedynie do kontaktów seksualnych. Wiedzieć w tym wypadku trzeba, że rozwiązłość nie jest związana z orientacją, lecz z charakterem danej osoby i dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn, ale też osób bi, homo czy hetero.

Częstym przekonaniem jest, że orientacja bi oznacza zainteresowanie do osób tej samej i odmiennej płci po równo. Co ciekawe, możliwe są namiętne relacje zarówno z osobą odmiennej płci, jak i tej samej, lecz każdy biseksualista w nieco większym stopniu preferuje jedną płeć. Kluczem do zrozumienia tej orientacji jest fakt, że pomimo większego zainteresowania i odczuwania silniejszego pociągu do osób jednej płci, nie wyklucza się kontaktów seksualnych i możliwości tworzenia romantycznego w związku z drugą płcią.

Na koniec warto jeszcze poruszyć jeden bardzo często kolportowany mit, jakoby wszystkie kobiety były zainteresowane nie tylko osobą przeciwnej płci, lecz również tej samej. Czy każda kobieta jest trochę biseksualna? Oczywiście nie, lecz jak wynika z badań, faktycznie kobiety nieco częściej są biseksualne niż mężczyźni.

Jak rozpoznać biseksualistę?

Wiemy już, co to znaczy biseksualny, jakie są najpopularniejsze mity na temat tej orientacji, a także jak wyglądają fakty. Warto teraz dowiedzieć się, jak można rozpoznać biseksualistę. Czy jest to w ogóle możliwe, a może w świecie stereotypów, klisz i często zwykłych kłamstw biseksualna osoba po prostu niczym specjalnym się nie wyróżnia?

Często osoby młode nie są pewne swojej orientacji seksualnej. W efekcie tego świadomie lub po alkoholu albo pod wpływem innych środków zmieniających świadomość, eksperymentują i decydują się na kontakt seksualny z osobą tej samej płci. Młoda osoba czuje w takiej sytuacji, że może być biseksualna. Czy tak jest? Oczywiście nie, gdyż biseksualizm nie oznacza eksperymentów, jednorazowych prób czy zwyklej niepewności seksualnej. W przypadku biseksualizmu mowa o stałej orientacji, której nie można wybrać, nauczyć się jej lub jednorazowo spróbować.

Jeśli jednak po wielu próbach tworzenia w związku z osobą tej samej lub przeciwnej płci i zróżnicowanych kontaktach seksualnych stwierdzi się, że płeć drugiej osoby nie ma znaczenia dla jakości relacji i zawsze uzyskiwana jest satysfakcja fizyczna i psychiczna, wtedy można powiedzieć o biseksualizmie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat biseksualizmu?

Osoby LGBT każdego dnia zmagają się z olbrzymim stresem i niepewnością. Osoby homoseksualne cały czas walczą o swoje prawa, lecz w ciągu wielu lat udało im się w pewnym stopniu wypracować zrozumienie i akceptację społeczną. Niestety w przypadku biseksualnej orientacji wygląda to znacznie gorzej. Co to znaczy biseksualny dla społeczeństwa?
Biseksualizm w świetle badań społecznych nadal jest o wiele gorzej oceniany niż homoseksualizm. W efekcie tego osoba, która preferuje związek z osobą płci przeciwnej lub swojej, narażona jest na niezrozumienie i o wiele większy brak akceptacji, a często wręcz agresję słowną lub fizyczną.

Czym jest biseksualizm i czym się charakteryzuje ta orientacja seksualna?

Czym jest biseksualizm? Jest to orientacja seksualna, która niczym nie różni się od heteroseksualizmu lub homoseksualizmu. Jedyną różnicą jest to, że dana osoba odczuwa pociąg seksualny do obu płci. Tak samo jednak kocha, szuka zainteresowania i akceptacji, a także chce tworzyć udany związek. Powyższe informacje z całą pewnością przyczynią się do większego zrozumienia biseksualistów.

Monika (9)

W swoim życiu prywatnym łączy pasję do mediów społecznościowych z aktywnym stylem życia – joggingiem, yogą i podróżami. Jej naturalność i bezpośredniość w komunikacji sprawiają, że porady dla nastolatków, które publikuje, są nie tylko trafne, ale i łatwe do zastosowania w praktyce. Dzięki swojej działalności, Monika stała się dla wielu młodych osób mentorką, pokazując, że młodość to czas, w którym warto eksperymentować, szukać swojej drogi i nie bać się wyrażać siebie.