Kiedy niska samoocena utrudnia ci podejmowanie decyzji i ogranicza twoje sukcesy, jest to czas, aby zacząć działać. Poznaj kilka naszych sposobów i dowiedz się jak podnieść samoocenę i zacząć osiągać to, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. 

Zadbaj o swój umysł, a wzrośnie twoje poczucie własnej wartości 

Niskie poczucie własnej wartości bardzo często jest utożsamiane z nie akceptowaniem własnego ciała. To fakt, że samoakceptacja jest bardzo istotna, jednak z doświadczenia wiemy, że jeśli umysł nie będzie odpowiednio zaprogramowany, to nawet najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne wizualnie ciało, nie do końca będzie jednoznaczne z uczuciem pewności siebie. Jest wiele sposobów na zadbanie o umysł i dusze. Oto kilka z nich. 

Jak podnieść samoocenę? Zwiększ samoświadomość, by poznać siebie

Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak samoświadomość potrafi ułatwić życie i zwiększyć samoocenę. Proces ten na pewno nie jest łatwy i krótki, jednak warto przez niego przejść, aby poczuć się lepiej. 

Największe wsparcie w tym temacie daje psychoterapia. Psycholog, a dokładniej psychoterapeuta, pomaga zajrzeć w głąb siebie, aby uświadomić osobie zmagającej się z niską samooceną, że jej samopoczucie może zmienić się diametralnie, gdy tylko spojrzy nieco inaczej na swoje życie. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że zdanie na swój temat nie zmieni się po jednej czy dwóch sesjach terapeutycznych, jednak jest to proces, który pomógł wielu osobom. Warto więc zapisać się na psychoterapię, aby poprawić jakość życia. 

Są też domowe sposoby, zapewne mniej skuteczne, ale warto o nich wspomnieć. Musisz dowiedzieć się co najbardziej sprawdzi się u ciebie. Afirmacje, a może kontrolowane wychodzenie ze strefy komfortu? Jeśli coś wzbudza w tobie lęk, ale masz okazję w bezpiecznych warunkach przekroczyć swoją granicę i opuścić zamkniętą bańkę – zrób to! Panicznie boisz się wystąpień publicznych, ale pojawiła się okazja przedstawienia prezentacji? To świetna okazja, aby przełamać się i spróbować czegoś nowego. Sukces wzmocni poczucie własnej wartości, a nawet, gdyby przydarzyło się coś co uznasz za porażkę, to pamiętaj, że możesz wyciągnąć z niej cenną lekcję. 

Postaw na rozwój i naukę, aby podnieść swoją samoocenę

Wiadomo – wysoka samoocena to nie coś co uda się zbudować z dnia na dzień. Trzeba bardzo się przyłożyć, aby brak pewności siebie zniknął. I zawsze mieć na uwadze to, że nie da się być pewnym siebie bez przerwy. Jest wiele czynników, które mogą zaniżyć samoocenę. Ważne jest jednak, by szybko wrócić na właściwą drogę i dbać, aby poczucie własnej wartości znowu było wysokie. 

Na pewno nie raz zdarzyło ci się poczuć o wiele lepiej, kiedy ktoś docenił twoją pracę lub zauważył, że masz wiedzę w jakiejś dziedzinie. Nikt nie zaprzeczy, że jest to budujące, a samoocena w takich sytuacjach bardzo wzrasta. Komplement ma wielką moc. Jest to świetny punkt, któremu warto się przyjrzeć. Jeśli ciągle będziesz się uczyć, rozwijać, zwiększać wiedzę w interesujących cię obszarach, to pewne jest, że zwiększy to twoje poczucie własnej wartości. Właśnie dlatego ważne jest, aby czytać i  doszkalać się w każdej wolnej chwili. Poskutkuje to zwiększeniem twojej samooceny. 

Znajdź hobby, dzięki któremu poczujesz spełnienie

Osoby mające hobby są znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone z życia, a co za tym idzie – ich samoocena jest wyższa. Bardzo ważne jest, aby mieć w życiu coś co daje nam spełnienie. Może uwielbiasz gotować i jest to twój sposób na odreagowanie po ciężkim dniu? Albo fascynuje cię majsterkowanie i to są twoje mocne strony? Gdy znajdziemy coś w czym czujemy się dobrze, dodaje to nam wiary we własne możliwości i zwiększa poczucie własnej wartości. 

Jeżeli nie masz jeszcze hobby to nic straconego. To świetny czas na zadbanie o własne potrzeby i szukanie nowych pasji. Nie bój się niepowodzeń. Próbuj nowych rzeczy i nie unikaj nowych wyzwań. Hobby to dopełnienie naszej osobowości, więc warto je znaleźć. 

Jeśli nie wiesz jak możesz znaleźć hobby – sprawdź nasz artykuł. 

Zatroszcz się o swoje ciało, aby zwiększyć poczucie własnej wartości

Zaniżone poczucie własnej wartości często wynika z kompleksów. Niestety mamy tendencję do wytykania sobie swoich niedoskonałości. Czy wiesz, że większość ludzi nigdy nie dostrzeże tego, co uważasz za swoją wadę? To bardzo przykre, ale zbyt często sobie umniejszamy porównując się z innymi. Nic w tym dziwnego skoro z każdej strony „atakują” nas idealne sylwetki, domy i życia. Budowanie własnej samooceny w takich warunkach nie jest łatwe. Często mamy przez to zakrzywiony obraz siebie. Zmagamy się z przekonaniami, że jest jeden określony typ, który uznawany jest za atrakcyjny. Warto się jednak zastanowić czy to na pewno prawda. 

Aby zbudować poczucie własnej wartości, trzeba zaakceptować to, czego nie jesteśmy w stanie zmienić i pracować nad tym, nad czym mamy kontrolę. Jeśli nie zmienimy stosunku do samego siebie, ciężko będzie panować nad swoimi emocjami, a także utrzymać samoocenę na wysokim poziomie. 

Jak podnieść samoocenę? 

Nieadekwatna samoocena potrafi znacznie utrudnić życie. To jacy jesteśmy i jak jesteśmy postrzegani w dużej mierze zależy od naszego nastawienia. Poznanie siebie, poznanie własny zalet i wad oraz własnych umiejętności daje poczucie kontroli i pomaga budować pewność siebie. Pamiętaj o swojej wartości, dąż do rozwoju osobistego, wypowiadaj pozytywne afirmacje, a satysfakcja z życia zastąpi negatywne myśli i pomoże dojść do dobrego samopoczucia i celów życiowych. Teraz już wiesz jak podnieść samoocenę – czas na działania. 

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.