Wysokie poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na całe życie. Brak pewności siebie może objawiać się m.in. smutkiem, frustracją, ale również i strachem przed podejmowaniem jakichkolwiek działań. W artykule podpowiadamy, jak możesz podnieść poczucie własnej wartości i odnaleźć swoje mocne strony. Każdy je ma! Jak budować poczucie własnej wartości? Podpowiadamy od czego zacząć.

Przestań się krytykować i zaakceptuj siebie, aby wzmocnić poczucie własnej wartości

Jak się okazuje, mamy większą skłonność do kierowania krytyki wobec samych siebie niż do innych osób. Często jesteśmy wobec siebie wręcz za bardzo krytyczni. Mamy zdecydowanie większe wymagania i bardziej współczujemy swoim bliskim, niż sobie. Zanim zaczniesz obarczać się winą, zastanów się, czy powiedziałbyś to samo na temat bliskiej osoby? Porażka jest czymś normalnym, wręcz jest nieodłączonym elementem życia.

Zamiast krytykować samego siebie, zaakceptuj sytuację taką, jaką jest. Jeśli chcesz poprawić pewne aspekty swojego życia, zacznij nad nimi pracować, jednak rób to świadomie i bez krytyki. Pamiętaj, że ona wpływa na Ciebie wyłącznie negatywnie. Obrażając siebie samego, wręcz oddalasz się od celu, który chcesz osiągnąć.

Zacznij praktykować wdzięczność. To także sposób na niską samoocenę

Praktykowanie wdzięczności to nic innego, jak docenianie pozytywnych aspektów swojego życia. Postaraj się codziennie wieczorem usiąść, zamknąć oczy oraz pomyśleć o kilku rzeczach, za które jesteś danego dnia wdzięczny. Nie muszą to być ogromne sukcesy, a wręcz powinny to być również małe rzeczy. Bądź wdzięczny za to, że chcesz poprawić swoją jakość życia, że masz czas na odpoczynek czy też otaczasz się dobrymi ludźmi.

Praktykując wdzięczność zdajesz sobie sprawę z tego, jak pozytywnych aspektów ma Twoje życie. Dzięki temu jesteś w stanie pozytywniej ocenić samego siebie i poprawić swoje samopoczucie. Na niskie poczucie wartości często ma wpływ porównywanie się do innych oraz negatywne myślenie. Staraj się myśleć pozytywnie na co dzień, a z pewnością zauważysz, że ma to wpływ również na to, jak postrzegasz siebie samego.

Zdefiniuj swoje cele życiowe

Chcesz zwiększyć poczucie własnej wartości? Określ więc swoje życiowe cele. Mogą to być cele związane z pracą, pasją, relacjami z bliskimi. Posiadając określone cele w życiu, odzyskasz poczucie kontroli oraz poczucie sprawczości. Osoby z niską samoocenę często czują, że ich życie nie ma celu i nie zmierza w żadnym kierunku. Określając swoje cele wyzbędziesz się takiego poczucia. Zaczniesz mierzyć się z różnymi wyzwaniami, a gdy zauważyć swoje sukcesy, wzmocnisz poczucie własnej wartości.

Jak budować poczucie własnej wartości? Naucz się asertywności!

Jeśli chcesz zbudować poczucie własnej wartości, musisz być asertywny. Tego etapu nie da się pominąć! Musisz być pewien swojej wartości oraz musisz stawiać granice. Życie w zgodzie z samym sobą często wiąże się z koniecznością odmówienia czegoś drugiej osobie. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czegoś zrobić, po prostu odmów. Zmuszanie się do czegokolwiek bardzo negatywnie wpływa na szacunek do siebie samego.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często zgadzają się na każdą propozycję, jaką dostaną od drugiej osoby. Mimo że np. nie chcą pić alkoholu, to i tak to robią, bo nie potrafią odmówić. Oczywiście, budowanie własnej wartości jest procesem długotrwałym, podobnie jak i nauka asertywności. Zacznij jednak jak najszybciej, a Twój obraz siebie samego zacznie się zmieniać.

Od czego zależy niskie poczucie własnej wartości? Poznaj siebie

Jak budować poczucie własnej wartości? Znajdź drogę do… siebie. Rozwój osobisty rozpocznij od poznania samego siebie. Zacznij próbować nowych rzeczy bez obawy przed porażką. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, zapisz się na jazdę konną i przyrządź sushi. Testowanie różnych aktywności jest najlepszym sposobem na poznanie swojej osoby, swoich pasji i upodobań. Posiadanie hobby to fundament dobrej samooceny! Bardzo często osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości nie posiadają zainteresowań lub nie do końca siebie samych znają. Nie potrafią określić swojego charakteru i czują się nijacy, przez co są negatywni w stosunku do samych siebie.

Psychoterapeuta również Ci pomoże wzmacniać Twoje poczucie wartości

Jeśli niskie poczucie własnej wartości wpływa na Twoje codzienne życie za mocno, weź pod uwagę rozpoczęcie psychoterapii. To jeden ze sprawdzonych sposobów na to, jak budować poczucie własnej wartości. Zdrowie psychiczne jest bowiem tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Psychoterapeuta lub psycholog pomoże Ci podnieść swoją samoocenę oraz znaleźć przyczyny jej zaniżania. Pokaże Ci, jak ważna jest samoakceptacja w codziennym życiu. Jeśli tylko czujesz potrzebę odbycia takiej wizyty, nie odmawiaj jej sobie.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.