Nie ma co ukrywać, że często mówi się o tym, iż dana osoba jest odważna. Czy jednak wszyscy mają pojęcie o tym, co to jest odwaga? Wydaje się, że można mieć co do tego niemałe wątpliwości.

Co to jest odwaga? Wiele osób odwagę może utożsamiać z przeciwieństwem lęku, ale myślenie w takich kategoriach to nie jest właściwe podejście. Odwaga nie jest brakiem lęku. Pamiętajmy też o tym, że możemy rozmawiać o przeróżnych sytuacjach. Czy wszyscy wiedzą, co to znaczy mieć odwagę cywilną? Można przypuszczać, że jest to kwestia, w przypadku której pojawia się wiele głosów. Nierzadko sprzecznych.

Kiedy można mówić o odwadze?

Najprościej powiedzieć, że o odwadze słyszy się w przypadku śmiałej postawy wobec niebezpieczeństwa. Dlatego też odwaga nie jest jednoznaczna z brakiem obaw. Najważniejsze jest to, w jaki sposób dochodzi do podejmowania konkretnych decyzji. Poza tym ludzie często uważają, że nie wolno się bać, ale nie o to chodzi. Odwaga nie powinna być mylona z brawurą.

Dobrze też nawiązać do wspomnianej wcześniej odwagi cywilnej – odwaga cywilna jest jednoznaczna z postępowaniem w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Konsekwencje nie mają znaczenia. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o pewnych życiowych sytuacjach – niejednokrotnie jest tak, że brakuje nam odwagi i zgadzamy się na rzeczy, które nie do końca spełniają nasze oczekiwania.

Czym jest odwaga?

Pamiętajmy też, że odwaga zawiera w sobie elementy mądrości. Jest to przewidywanie dotyczące tego, co może się stać. Trzeba zastanowić się nad tym, czego można doświadczać w wyniku określonego kroku. Należy stawiać czoła wyzwaniom, ale bardzo ważne jest, aby to robić z głową. Konieczne jest przewidywanie długofalowych konsekwencji określonych kroków.

Dorosłe życie – co to jest odwaga?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co to jest odwaga, a prawda jest taka, że mowa o czymś, co pozwala nam pokonywać rozmaite bariery. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o tym, co dzieje się w dorosłym życiu. Czy nie jest przypadkiem tak, że dorosłe życie wymaga odwagi? Wydaje się, że jest to temat, w przypadku którego nawet nie ma nad czym dyskutować. W życiu nie obejdzie się bez podejmowania trudnych decyzji.

Naturalnie ogromne znaczenie w tym wszystkim ma też szeroko pojęta odpowiedzialność. Jeszcze raz dobrze wrócić do braku strachu – odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę z szans i zagrożeń. Dodatkowo stara się postępować tak, aby maksymalizować swoje możliwości.

Skąd mieć odwagę? Lęk i poczucie własnej wartości

Kwestię odwagi można poruszać na wiele różnych sposobów. Jedni powiedzą, że stanowi męstwo, natomiast drudzy skoncentrują się na poczuciu własnej wartości. Wielu osobom nie jest łatwo zdobyć się na odwagę – niewątpliwie potrzebna jest do tego śmiałość.

Z drugiej strony problem z poczuciem własnej wartości to coś, co ogromnie wpływa na nasze życie. Możemy rozmawiać choćby o nadmiernej wrażliwości i tym samym problemach z właściwym funkcjonowaniem w otoczeniu. Jest to świetny przykład tego, że niektórzy ludzie bardzo źle znoszą przebywania poza strefą komfortu. Nie zapominajmy jednak o tym, czym cechuje się życie. Są momenty, kiedy po prostu musimy znaleźć w sobie odwagę. Życie (szczególnie te dorosłe) oznacza konfrontację z wieloma problemami. Problemami, od których nie wolno uciekać – chodzi o sytuacje, którym zwyczajnie należy stawić czoła. Zastanawiamy się nad tym, co to jest odwaga, a trzeba patrzeć na to wszystko szerzej. Nawet zwykła codzienność może wymagać odwagi.

Prawdziwa odwaga

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym odwaga polega na stawianiu czoła życiu. Nie trzeba decydować się na sporty ekstremalne (choć te niewątpliwie wymagają niezwykłej odwagi).

Tak naprawdę nasza odporność testowana jest na okrągło. Warto też mieć świadomość tego, że potrzebna w tym wszystkim jest ogromna wytrwałość. Odwaga zawsze związana jest z chęcią osiągnięcia jakiegoś celu – a to nie musi udać się od razu. Czasem potrzeba czasu.

Sztuka podejmowania decyzji

Jak to wszystko można podsumować? Mówienie o odwadze na pewno jest bardzo popularne, ale wydaje się, że odwaga wielokrotnie mylona jest z brawurą. Tymczasem nie chodzi o bezmyślne narażenie się na niebezpieczeństwo. Działania odważne to działania przemyślane. Ponadto o odwadze można mówić w przeróżnych sytuacjach – choćby wtedy, gdy ostatecznie należy podjąć jakąś decyzję.

Pamiętajmy również o tym, że odwagi wymaga codzienne mierzenie się z trudnościami. Życie nie jest bezproblemowe – tyczy się to nawet tych osób, które zdają się mieć absolutnie wszystko.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.