Zdarzają się sytuacje, kiedy nie do końca wiemy, jak nawiązywać kontakt z nieznajomymi. Jak zacząć rozmowę, aby wszystko poszło po myśli? Czy są kwestie, których bezsprzecznie powinno się unikać?

Nie wiesz, jak zacząć rozmowę? Często mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Wiele osób może powiedzieć, że to banał, ale ten banał jest naprawdę ważny. Zręczne poprowadzenie rozmowy na początku wydaje się czymś trudnym. Kiedy jednak człowiek poznaje rozmówcę, pogawędka zaczyna przebiegać coraz bardziej swobodnie. Warto pamiętać, że na pewne rzeczy potrzeba czasu.

Czym jest small talk?

Wielokrotnie jest tak, że zależy nam na tym, aby mieć coś w rodzaju instrukcji. Chodzi o wytyczne, których bezsprzecznie należy się trzymać. W przypadku rozmowy wypada jednak mieć na uwadze, że wszystko powinno przebiegać naturalnie. Istotne jest też to, aby słuchać rozmówcy. Zdarza się, że rozmawiamy z kimś, ale tak naprawdę o tej drugiej osobie niewiele wiemy. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Być może w ogóle jej nie słuchamy. Możliwe jest też to, że druga strona nie chce z nami podzielić się pewnymi informacjami. Takie podejście może być różnie odbierane, ale to też pozwala nam stworzyć pewien obraz. Jeżeli ktoś nie chce się czymś dzielić, nie oznacza to tego, że koniecznie należy sprawdzić, co ta osoba ukrywa.

W kontekście rozmowy ważne jest też to, aby zadawać pytania dostosowane do okoliczności. Jeśli jest z tym kłopot, pomocny może okazać się choćby small talk.

Tematy do rozmowy

Small talk to określenie niezobowiązującej konwersacji na nieistotny temat. Zastanawiamy się nad tym, jak zacząć rozmowę, a prawda jest taka, że nie trzeba silić się na nic niezwykłego. Pewnie wszyscy słyszeli o rozmowie dotyczącej pogody. Ktoś może stwierdzić, że to kolejny banał, ale mowa o czymś, co z reguły nie podlega dyskusji. Czy ktoś kiedyś pokłócił się o pogodę?

Nie tylko zwroty pozwalające zagadać

Oczywiście nie ulega wątpliwości, że jesteśmy różni. Jedni nie będą zastanawiać się nad tym, jak rozpocząć rozmowę, natomiast drudzy będą się nad tym długo myśleć i być może nawet na koniec zabraknie im odwagi. Wracając do small talku, nie chodzi tylko o dobre tematy. Te są podstawą, ale co dalej? Oprócz uniwersalnych tematów do rozmowy należy też stosować się do następujących zasad:

  • okazywanie zainteresowania (nawiązanie kontaktu to nie tylko rozpoczęcie rozmowy),
  • zadawanie otwartych pytań (czyli takich, na które nie da się odpowiedzieć jednym słowem),
  • słuchanie (istotny jest np. kontakt wzrokowy, aczkolwiek nie powinien być zbyt natarczywy),
  • unikanie drażliwych tematów,
  • obserwowanie rozmówcy.

Poza tym rozpoczęcie rozmowy z kimś nieznanym to szansa na to, aby odpowiednio się przedstawić. Wszyscy chyba słyszeli o tym, jak ogromne znaczenie ma pierwsze wrażenie.

Jak zacząć rozmowę z dziewczyną? Jak zacząć rozmowę z chłopakiem?

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Ciekawe tematy do rozmowy to coś, co wydaje się nie podlegać szczególnej dyskusji, ale przecież spotkanie biznesowe jest czymś zupełnie innym niż rozmowa z dziewczyną lub chłopakiem. Choć znajdą się też punkty wspólne. Z kimkolwiek byśmy nie rozmawiali, z pewnością będzie nam zależeć na tym, aby nie skończyło się jedynie na nawiązaniu rozmowy.

Wypada też zatrzymać się przy nadmiernej bezpośredniości – zdania mogą być różne, ale przesadzona bezpośredniość może stanowić problem (podobnie jak np. nieśmiałość). Szczere zainteresowanie jest ważne, ale jest jeszcze coś takiego jak sfera prywatna. Ciekawa jest również rozmowa z dziewczyną lub chłopakiem – podryw zapewne schlebia, ale nie jest to równoznaczne, z tym że dana osoba będzie zainteresowana randką. Dlatego pewnych rzeczy na siłę nie powinno się przyśpieszać. Takie podejście może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak rozmawiać z ludźmi?

Zastanawiamy się nad tym, jak zacząć rozmowę, a czy myślimy o tym, że równie istotne jest utrzymanie rozmowy? Nie mówiąc o przeróżnych okolicznościach – tematy do rozmowy z kolegą niekoniecznie przydadzą się w przypadku portalu randkowego. Poza tym rozmowa z kimś niekoniecznie oznacza, że ten ktoś jest przez nas słuchany. Bardzo ważne jest to, aby widać było aktywne słuchanie – chodzi o okazanie rozmówcy szacunku i po prostu pokazanie faktycznego zaangażowania w konwersację.

Możemy opowiadać o różnicach między sytuacjami prywatnymi i biznesowymi, ale prawda jest taka, że w przypadku nowo poznanych ludzi zawsze mierzymy się z pewną niewiadomą. Nie wiemy (przynajmniej na początku), jakie doświadczenia ma druga osoba.

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.