Dzieci i młodzież coraz częściej eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi. Gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki?

Czy moje dziecko zażywa narkotyki? Odpowiedź na to pytanie dla wielu rodziców może być druzgocąca. Szczególnie jeżeli dziecko do tej pory nie dawało żadnych oznak występujących problemów. Takich sytuacji nie można bagatelizować! Gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki?

Czy moje dziecko bierze narkotyki? Czy moje dziecko sięga po narkotyki?

Nie każdy rodzic nie zdaje sobie sprawy przez długi czas, że jego pociecha sięga po narkotyki. Warto jednak zapoznać się z objawami, które mogą świadczyć o tym, że w domu jest osoba uzależniona. Wśród nich można wymienić:

  • rozszerzone źrenice, szkliste oczy;
  • zmienne wahania nastrojów;
  • gwałtowny spadek masy ciała;
  • nadmierna potliwość;
  • coraz częściej występujące złe samopoczucie;
  • bladość skóry;
  • unikanie kontaktów z rodziną;
  • chaotyczna mowa.

Wielu rodzicom kojarzy się, że osoby uzależnione od narkotyków mają wkłucia na rękach. Owszem, tak może być, ale nie można zapomnieć o tym, że marihuanę się „tylko” pali, a tabletki się łyka. Jeżeli dziecko nie ma śladów wkłuć na rękach, nie oznacza to tego, że nie ma się do czynienia z narkomanem.

Gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki? Uzależnienie od narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych

Pomimo tego, że dostęp do wiedzy jest tak duży, dorośli nie wiedzą gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki. 

Należy więc wiedzieć, że do dyspozycji jest  Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki. Trzeba zadzwonić pod numer 800 199 990. Jest to telefon, który jest czynny od 16 do 21. Aczkolwiek, warto dowiedzieć się online, jakie są dokładne godziny jego działania. Kontaktować się z tą infolinią mogą rodzice oraz same osoby, które nie wiedzą jak mają wyrwać się ze szponów nałogu.

Rozmowa z takimi osobami może być pierwszym krokiem, który pomoże obrać właściwą drogę, dzięki czemu będzie można pomóc własnemu dziecku.

Dzieci i młodzież na terapii leczenia uzależnienia

Miejscem, gdzie dorosły może otrzymać pomoc dla dziecka, jest poradnia leczenia uzależnień. Jeżeli syn lub córka nie mają ukończonych 18 lat, ale nie wyrażają zgody na terapie, na przymusowe leczenie mogą zostać wysłane przez Sąd Rodzinny. Sprawa komplikuje się w przypadku osób pełnoletnich. Co jednak nie oznacza, że nie trzeba się o to starać. 

Do terapii uzależnień może dojść na dwa sposoby – stacjonarnie i w specjalnym ośrodku poza miejscem zamieszkania. Która z tych form jest najwygodniejsza? Wszystko uzależnione jest od samego dziecka i etapu uzależnienia.

Gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki? Czego należy się dowiedzieć?

Terapia stacjonarna wymaga konsekwencji i regularności wizyt, aby móc odnieść oczekiwane efekty. Specjalista będzie w stanie ocenić na jakim etapie uzależnienia jest dziecko. Tak naprawdę to on oceni to, jak przebiegać będzie leczenie i czy dziecko musi zostać wysłane do specjalnego ośrodka. Czasem potrzebna będzie tylko terapia indywidualna lub grupowa, która pomoże przepracować problemy, dzięki czemu uda się uzyskać właściwą pomoc dla dziecka.

Może się jednak okazać, że terapeuta podejmie decyzję o wysłaniu dziecka do placówki, gdzie dziecko przebywać będzie na leczeniu. W takich miejscach pierwszym krokiem jest detoks, dzięki czemu można pozwolić sobie na odtrucie organizmu. Kolejnym etapem jest praca z terapeutą, który pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. Takie rozmowy pomogą również zapobiegać w przyszłości powrotom do narkotyków, do uzależnienia. Pobyt w takich ośrodkach trwa kilka miesięcy, ale dzięki temu leczenie osób uzależnionych jest w stanie przynieść oczekiwane efekty. Teraz już każdy rodzic będzie wiedział, gdzie szukać pomocy gdy dziecko bierze narkotyki.

Wiele osób obawia się takich placówek, ale nie trzeba. Współczesne ośrodki leczenia są nowoczesne i niczym nie przypominają tych, które niekiedy pokazywane są na filmach. W takich miejscach dziecko zawsze znajdzie się pod profesjonalną opieką specjalistów, którzy pomogą opanować uzależnienie narkotykowe.

Zdrowie dziecka jest najważniejsze! Nie można bagatelizować tego, że ma ono problem z narkotykami, które może stanowić zagrożenie nawet dla jego życia! Jeżeli rodzic podejrzewa, że dziecko sięga po substancje odurzające, musi działać. Opiekunowie mogą dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego. Brutalne, ale pomocne. Należy walczyć, aby zadbać o swoje dziecko, o jego szczęście. Narkotyki nie są niczym dobrym, dlatego należy je na stałe wykreślić ze swojego życia.

Karolina (25)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.