Czymś naturalnym jest, że mężczyźni odczuwają pociąg seksualny do kobiet, natomiast kobiety do mężczyzn. Niemniej jednak nie można zapomnieć, że homoseksualizm nie jest czymś nadzwyczaj rzadko spotykanym nie tylko u ludzi, ale również wśród innych gatunków. Pytanie – „Czy jestem gejem?” nie powinno budzić w nas wstydu, ani strachu.

Trzeba przyznać, że są pytania, których wielu z nas nie chce usłyszeć. Czy jestem gejem? Wiele osób jest przerażonych, kiedy usłyszą pierwszy raz takie pytanie w swojej głowie. Homoseksualizm nie jest czymś nietypowym. Poszukiwanie swojej tożsamości seksualnej nie powinno być tematem ani tabu, ani powodem do strachu, wstydu lub odrzucenia. To nie jest tak, że ktoś chce „na siłę” lub „na złość komuś” być osobą homoseksualną.

Bycie gejem – poszukiwanie swojej orientacji

Nie ulega wątpliwości, że miłość osób tej samej płci nie jest dobrze przyjmowana przez spore grono osób. Chodzi tu o miłość mężczyzn, jak i miłość kobiet. Można przypuszczać, że wiele osób z tego powodu potrzebuje pomocy psychologa. Możemy też rozmawiać np. o depresji z powodu zagubienia w ogólnie przyjętych normach i standardach.

Oczywiście sytuacje są różne, ale seksualność (bycie sobą) nie może być powodem do wstydu. Mówimy o uczuciach – czy można się ich wstydzić? Czy można je ukrywać? Pewnie można, ale na dłuższą metę to jest niemożliwe. Nie bez przyczyny często mamy do czynienia z tzw. coming outem.

Odkrywanie swojej orientacji seksualnej

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jestem gejem. Zdania najprawdopodobniej są różne. W internecie pewnie bez problemu znajdziemy quizy czy po prostu pytania dotyczące orientacji seksualnej. Nie ma w tym nic złego, ale wydaje się, że w kontekście własnej orientacji seksualnej sami wiemy najlepiej, co czujemy.

Czas odpowiedzieć sobie na kilka pytań

Można pewnie pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nie potrzebujemy quizu, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej tożsamości płciowej. Tutaj chodzi o szczerość z samym sobą. Nie można też zapomnieć o lękach. Jeżeli ktoś boi się wyznać prawdę o swojej relacji z rzekomym kolegą, to nie ma w tym nic dziwnego. Wszyscy widzą, że często brakuje akceptacji. Ludzie zachowują się tak, jakby zupełnie nie rozumieli, dlaczego dwoje ludzi tej samej płci wyznaje sobie miłość.

W końcowym rozrachunku możemy rozmawiać o odrzuceniu i to nawet wśród najbliższych osób. W efekcie osoby w związkach homoseksualnych niejednokrotnie potrzebują ogromnego wsparcia.

Sny homoseksualne – czy to pora na coming out?

Oczywiście zdarzają się różne sytuacje – także takie, kiedy trudno jest jednoznacznie wyciągnąć właściwe wnioski. Z czego może wynikać pytanie, czy jestem gejem?

Naturalnie nie mamy tutaj jednej odpowiedzi. Co więcej, wcale nie musi chodzić o uczucie do bliskiego kolegi. Zdarza się, że mieszają nam w głowie sny. Sny mogą wysuwać jasne sygnały, ale te sygnały nie muszą przekładać się na to, co jest w rzeczywistości. Dobrze jeszcze podkreślić, że można wyróżnić pociąg seksualny, jak i romantyczny. W tym drugim przypadku chodzi o żywienie silnych uczuć romantycznych.

Szukanie własnej orientacji seksualnej – czy potrzebna jest terapia?

W przypadku homoseksualizmu (nawet potencjalnego) może pojawić się wiele głosów dotyczących pójścia na terapię. Takie głosy mogą być interpretowane na różne sposoby, dlatego też dobrze byłoby sobie pewne sprawy dokładnie wyjaśnić.

Duże znaczenie ma to, jaki jest cel terapii. W ogóle psycholog czy psychiatra to specjaliści, którzy natychmiastowo wzbudzają duże emocje i wielokrotnie są to emocje po prostu niezdrowe. Tymczasem mowa o ludziach, którzy powinni wzbudzać zaufanie. Ludziach, z którymi dobrze jest porozmawiać. Zwłaszcza w przypadku pojawienia się dużych problemów. Pamiętajmy też, że nie każda osoba pozwala dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

Ważne jest też to, że nic nie dzieje się natychmiastowo (diagnoza musi być poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu). Dlatego też czasem dobrze pomyśleć nawet o konsultacji online, jeśli brakuje odwagi do rozmowy i spotkania „face to face”. To szansa na szybkie poznanie siebie i rozwiązanie części trapiących nas pytań i problemów.

Czy jestem gejem? Jak uzyskać wsparcie i gdzie go szukać?

Podsumowując sobie to wszystko, bardzo ważne jest zrozumienie. Czy jestem gejem? Jeżeli dana osoba zadaje sobie takie pytanie, nie jest to powód do wstydu. Homoseksualizm jest obecny w naszym życiu nie od dziś. Istotne jest też to, aby pamiętać, że nic nie dzieje się na zasadzie wyboru. Dla jednych miłość osób dwóch różnych płci jest naturalna, z kolei dla drugich czymś typowym jest związek homoseksualny.

Zdarza się też tak, że ludzie są zagubieni w otaczającym świecie i potrzebują wsparcia. Bez problemu można odnaleźć różnorakie testy lub zadawać pytania na forach internetowych. Nasuwa się jednak pytanie, czy warto szukać wsparcia i gdzie można je uzyskać?  Zrozumienie przez drugiego człowieka jest w tym przypadku bardzo ważne. Pomocny może okazać się choćby dobrze znany telefon zaufania lub konsultacja ze specjalistą. Nie bójmy się działać i szukać odpowiedzi. 

Karolina (25)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.