Czymś naturalnym jest, że mężczyźni odczuwają pociąg seksualny do kobiet, natomiast kobiety do mężczyzn. Niemniej jednak nie można zapomnieć, że homoseksualizm nie jest czymś nadzwyczaj rzadko spotykanym. Czy jestem gejem?

Trzeba też uczciwie przyznać, że są pytania, których wielu z nas nie chce usłyszeć. Czy jestem gejem? Wiele osób jest przerażonych, kiedy słyszy o homoseksualistach. Homoseksualizm nie jest czymś typowym. Wystarczy odnieść się choćby do seksu – przedłużenie gatunku nie jest możliwe. Niemniej pamiętajmy też o tym, że chodzi o poszukiwanie swojej tożsamości. To nie jest tak, że ktoś chce być osobą homoseksualną.

Bycie gejem – poszukiwanie swojej orientacji

Nie ulega wątpliwości, że miłość osób tej samej płci nie jest dobrze przyjmowana przez spore grono osób. Chodzi tu o miłość mężczyzn, jak i miłość dziewczyn. Można przypuszczać, że wiele osób z tego powodu potrzebuje pomocy psychologa. Możemy też rozmawiać np. o depresji.

Oczywiście sytuacje są różne, ale seksualność (bycie sobą) nie może być powodem do wstydu. Mówimy o uczuciach – czy można się ich wstydzić? Czy można je ukrywać? Pewnie można, ale na dłuższą metę to jest niemożliwe. Nie bez przyczyny często mamy do czynienia z coming outem.

Odkrywanie swojej orientacji seksualnej

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jestem gejem. Zdania najprawdopodobniej są różne. W internecie pewnie bez problemu znajdziemy quizy czy po prostu pytania dotyczące życia seksualnego. Nie ma w tym nic złego, ale wydaje się, że w kontekście własnej orientacji seksualnej sami wiemy najlepiej, co czujemy.

Czas odpowiedzieć sobie na kilka pytań – nie tylko quiz

Można pewnie pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym nie potrzebujemy quizu, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące aktywności seksualnej. Tutaj chodzi o szczerość z samym sobą. Nie można też zapomnieć o lękach. Jeżeli ktoś boi się wyznać prawdę o swojej relacji z rzekomym kolegą, to nie ma w tym nic dziwnego. Wszyscy widzą, że często brakuje akceptacji. Ludzie zachowują się tak, jakby zupełnie nie rozumieli, dlaczego dwóch facetów wyznaje sobie miłość.

W końcowym rozrachunku możemy rozmawiać o odrzuceniu i to nawet wśród najbliższych osób. W efekcie osoby w związkach homoseksualnych niejednokrotnie potrzebują ogromnego wsparcia.

Sny homoseksualne – pora na coming out?

Oczywiście zdarzają się różne sytuacje – także takie, kiedy trudno jest jednoznacznie wyciągnąć właściwe wnioski. Z czego może wynikać pytanie, czy jestem gejem?

Naturalnie nie mamy tutaj jednej odpowiedzi. Co więcej, wcale nie musi chodzić o uczucie do bliskiego kolegi. Zdarza się, że mieszają nam w głowie sny. Sny mogą wysuwać jasne sygnały, ale te sygnały nie muszą przekładać się na to, co jest w rzeczywistości. Dobrze jeszcze podkreślić, że można wyróżnić pociąg seksualny, jak i romantyczny. W tym drugim przypadku chodzi o żywienie silnych uczuć romantycznych.

Szukanie własnej orientacji seksualnej – czy potrzebna jest terapia?

W przypadku homoseksualizmu (nawet potencjalnego) może pojawić się wiele głosów dotyczących pójścia na terapię. Takie głosy mogą być interpretowane na różne sposoby, dlatego też dobrze byłoby sobie pewne sprawy dokładnie wyjaśnić.

Duże znaczenie ma to, jaki jest cel terapii. W ogóle psycholog czy psychiatra to specjaliści, którzy natychmiastowo wzbudzają duże emocje i wielokrotnie są to emocje po prostu niezdrowe. Tymczasem mowa o ludziach, którzy powinni wzbudzać zaufanie. Ludziach, z którymi dobrze jest porozmawiać. Zwłaszcza w przypadku pojawienia się dużych problemów. Pamiętajmy też, że jedna czy druga osoba pozwala dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

Ważne jest też to, że nic nie dzieje się natychmiastowo (diagnoza musi być poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu). Dlatego też czasem dobrze pomyśleć nawet o konsultacji online. To szansa na szybkie poznanie części Twoich problemów.

Czy jestem gejem? Dziewczyny i mężczyźni

Podsumowując sobie to wszystko, bardzo ważne jest zrozumienie. Czy jestem gejem? Jeżeli dana osoba zadaje sobie takie pytanie, nie jest to powód do wstydu. Homoseksualizm jest obecny w naszym życiu nie od dziś. Istotne jest też to, aby pamiętać, że nic nie dzieje się na zasadzie wyboru. Dla jednych miłość osób dwóch różnych płci jest naturalna, z kolei dla drugich czymś typowym jest związek homoseksualny. Zdarza się też tak, że ludzie są zagubieni w otaczającym świecie i potrzebują wsparcia. Bez problemu można odnaleźć różnorakie testy, ale nasuwa się pytanie, czy niepotrzebne jest coś więcej. Zrozumienie przez drugiego człowieka (pomocny może okazać się choćby dobrze znany telefon zaufania).

Karolina (25)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.