Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że gry komputerowe mogą uzależniać. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy, gdy ma się dziecko uzależnione od gier i jak można mu pomóc. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć!

Dziecko uzależnione od gier komputerowych to ogromny problem, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Warto więc, aby rodzice dowiedzieli się, jakie są objawy takiego uzależnienia, jak do niego dochodzi, a przede wszystkim, jak się należy zachować i udzielić dziecku pomocy. Wszystkie te informacje zdobędziesz po przeczytaniu poniższego poradnika.

Dlaczego dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Dzieci i młodzież narażone są na liczne zagrożenia, które mogą negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Oczywiście uzależnienia dziecka mogą być naprawdę bardzo różne, lecz obecnie najczęściej wywołuje je świat wirtualny. Z jakiego powodu gra w gry i korzystania z internetu może być tak groźne i dzieci tak często chcą spędzać czas przed ekranem?

Nie da się ukryć, że odsetek dzieci w wieku do 18 roku życia zmagających się z uzależnieniem od korzystania z gier stale rośnie. Dzieje się tak dlatego, bo w realnym życiu dziecko ma problemy, z którymi nie może sobie poradzić i znajduje pocieszenie w wirtualnym świecie gier. Odpowiadać za to mogą problemy w domu lub szkole, nieśmiałość i trudność nawiązywania relacji z rówieśnikami lub też niskie poczucie własnej wartości. Jeśli dziecko nie potrafi radzić sobie z uczuciami i nie ma umiejętności społecznych, zaczyna nadmiernie korzystać z komputera. W świecie gier często tych problemów po prostu nie ma.

Objawy uzależnienia od komputera i internetu

Dziecko uzależnione od komputera to ogromny problem dla rodziców. Nic więc dziwnego, że starają się pomóc uzależnionemu. Żeby jednak pokonać uzależnienie od internetu i doprowadzić do ograniczenia ilości czasu w świecie gier, koniecznie trzeba dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy uzależnienia od gier komputerowych u dzieci.

Każda osoba uzależniona zachowuje się mniej więcej tak samo. Nie ma znaczenia czy będzie to uzależnienie osób dorosłych, czy uzależnienie od gier dzieci. Symptomy uzależnienia od gier są podobne. W przypadku dzieci i wśród młodzieży występuje silna irytacja, gdy zabroni się korzystania z komputera i internetu. Inne przykładowe objawy uzależnienia to trudność z kontrolą emocji, a także zaniedbywanie codziennych obowiązków. Jeśli u twojego dziecka zaobserwujesz te objawy problemów związanych z ilością czasu przy komputerze, koniecznie powinieneś zastanowić się nad tym, jak leczyć uzależnienie od gier u dzieci i młodzieży.

Dziecko uzależnione od gier i portali społecznościowych – jak powinno wyglądać leczenie uzależnienia od komputera?

Jeśli dziecko przestaje widzieć świat poza komputerem, koniecznie trzeba zauważyć i zareagować na jego problemy. Często można udzielić pomocy dziecku samodzielnie. Kluczem w tym wypadku jest zrozumienie swojego dziecka. Często wystarczy zwykła rozmowa na temat uzależnienia dziecka od gier, aby poznać jego przyczyny. Starsze dzieci najczęściej będą chciały współpracować i zgodzą się na mniejszą ilość czasu spędzanego przed komputerem. Ograniczenie czasu grania to pierwszy krok. Na początku wystarczą 2 godziny dziennie dostępu do gier. Oczywiście używanie komputera nie musi być złe, dlatego też warto dać czas dziecku np. na naukę przy komputerze.

Co zamiast internetu i gier komputerowych?

Powszechność uzależnienia od gier komputerowych wśród dzieci często wynika po prostu z potrzeby rozrywki. Mniejsza ilość czasu spędzanego przed ekranem spowoduje powstanie próżni i dziecko będzie się nudziło. Jeśli dziecko umie samo zorganizować sobie czasu, wtedy warto dać mu wolną rękę. Jeśli jednak będzie w tym zakresie problem, zaproponuj dziecku określone aktywności najlepiej w obszarze rodziny.
Jeśli zaangażujemy całą rodzinę do wspólnych zabaw, nie tylko pomożemy uzależnionemu dziecku walczyć ze swoim problemem, lecz dodatkowo zbliżymy się do siebie wzajemnie i wytworzymy głębsze więzi rodzinne. Jest to bardzo ważne w każdym wieku dziecka.

Czy specjalista może pomóc dziecku?

Nadmierne korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia. Uzależnienie często powoduje ogromne problemy osobiste u dziecka. Czasem na tyle duże, że rodzice nie będą w stanie sobie z nimi poradzić. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest psychoterapeuta, czyli terapeuta psychologiczny.

Psychoterapia to podstawa w przypadku terapii uzależnień.  Rozpoczęcie terapii jest zwykle bardzo trudne, gdyż rodzice obawiają się wciągnięcia w problemy rodzinne osób trzecich. Jeśli jednak dziecko jest niepełnoletnie, to uzależnienie od gier stanowi dla niego naprawdę duże zagrożenie. Konieczne jest więc sięgnięcie po każdą możliwą pomoc, także w postaci terapii dzieci.

Dziecko uzależnione od gier i komputera to problem nowy, który jednak będzie się z roku na rok pogłębiać. Z tego też powodu każdy powinien wiedzieć, jak takie uzależnienie się objawia, a także jak pomóc swojemu dziecku. Powyższe informacje to zaledwie wstęp do tego bardzo poważnego problemu, jednak będą one w stanie przyczynić się do zwiększenia wiedzy rodziców i sprawią, że dziecko szybciej uzyska pomoc.

Karolina (25)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.