Odrywanie swojej seksualności nie należy do czynności najłatwiejszych. W przypadku jakichkolwiek problemów i pojawiających się wątpliwości, zawsze warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc psychologa lub seksuologa. Ale jak rozpoznać czy jestem lesbijką?

Jak odnaleźć się we własnej orientacji seksualnej?

Okres dojrzewania to burzliwy czas w życiu każdego człowieka. To właśnie wtedy wiele osób zadaje sobie pytanie o własną seksualność. Odpowiedzi na pytania kłębią się w głowie i często może pojawić się mętlik. Aspekt psychoseksualny jest istotny w prawidłowym rozwoju i poznaniu swojej tożsamości. Warto jednak wspomnieć, że ludzka seksualność jest całym spektrum i nie jest wyłącznie czarno – biała. Dlatego też nie jest niczym dziwnym, że w okresie dojrzewania mogą się nam podobać zarówno osoby tej samej płci oraz przeciwnej. I nie ma w tym nic strasznego.

Jak rozpoznać czy jestem lesbijką? Niektóre osoby są biseksualne i w aspekcie erotycznym nie ma dla nich znaczenia płeć. Jednak niektóre osoby od razu czują, która płeć je najbardziej przyciąga. Jeśli jest to płeć przeciwna taka osoba określa się mianem osoby heteroseksualnej. A co z osobami, które pociąga ta sama płeć? Są to osoby o orientacji homoseksualnej.

Seksualność nie musi być etykietką dopasowaną do świata. To płynność doświadczeń i każdy może odczuwać to w zupełni inny sposób. Nie ma jednej uniwersalnej rady dla każdego, jak sprawdzić swoją orientację. Jedni będą czuć to niemal od razu, inni zaś będą musieli głębiej poszukać swojej tożsamości psychoseksualnej.

Homoseksualizm bez tajemnic

W przeciwieństwie do osób heteroseksualnych, osoby homo zazwyczaj musza odkryć swoją tożsamość seksualną. Wciąż w naszym społeczeństwie „domyślną” orientacją jest ta hetero. Osoby homoseksualne w okresie dojrzewania zderzają się z faktem, że są inne od swoich rówieśników. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze to dać sobie czas i przestrzeń do przemyśleń i mieć otwarty umysł. Jak rozpoznać czy jestem lesbijką? Nie każdy musi idealnie wpasować się w powszechny konstrukt społeczny. To co jest najpiękniejsze w ludzkiej seksualności to fakt, że nie jest ona dychotomiczna. 

Niestety ludzie wciąż mają ogromną potrzebę klasyfikowania się do poszczególnych grup. Jednak już dawno zauważono, że tak naprawdę trudno spotkać osoby, które w 100% są homo-, czy heteroseksualne. Dlatego też nic dziwnego w tym, że mogą pojawić się różnego rodzaju odstępstwa takie jak sny erotyczne o osobach tej samej płci w przypadku osób heteroseksualnych, czy doświadczenia erotyczne osób homoseksualnych, ale z płcią przeciwną.

Homoseksualność kobiet i mężczyzn

Orientacja seksualna to niezwykle złożona kategoria, w które skład wchodzą preferencje seksualne oraz preferencje emocjonalne. Preferencje seksualne odnoszą się do tego, które osoby są dla kogoś atrakcyjne. Są to osoby, które pojawiają się w fantazjach i snach erotycznych. Z kolei preferencje emocjonalne określają to w kim się dana osoba zakochuje i nawiązuje bliskie relacje. Jak rozpoznać czy jestem lesbijką?

Niezwykle istotnym aspektem w określeniu własnej orientacji seksualnej jest samoidentyfikacja, która w ostateczności kształtuje się w oparciu o preferencje oraz doświadczenia i ich subiektywna ocenę. Pytania o własną seksualność najczęściej zaczynają się pojawiać w okresie dojrzewania, kiedy każdy z nas odkrywa swoją sferę seksualności. Lesbijka to kobieta homoseksualna, czująca pociąg seksualny do osób tej samej płci, czyli innych kobiet. Z kolei gej to mężczyzna, którego pociągają inni mężczyźni.

Czy warto jednak aż tak bardzo dociekać, czy jest się prawdziwą lesbijką lub gejem? Najważniejsze to zrozumieć swoje potrzeby i żyć w zgodzie samemu ze sobą. Jednak dla niektórych osób, szczególnie jako nastolatków może być ważna przynależność do konkretnych grup. Z tego względu seksuologia poleca skorzystanie z usług psychoterapeuty, który pomoże uporządkować sprawy związane z własnym dobrostanem ze względu na orientację. Najczęściej jednak mamy do czynienia ze spektrum biseksualności, czyli sytuacją, w której preferowane są obie płcie.

Kobieta i jej seksualność. Jak rozpoznać czy jestem lesbijką?

Jednak ostateczna odpowiedź na pytanie, czy jestem lesbijką lub osobą homoseksualną musi wybrzmieć w każdej osobie z osobna. Nic i nikt z zewnątrz nie będzie wstanie tego określić . Jednak warto pamiętać, że w poszukiwaniu własnej tożsamości płciowej nikt nie musi być sam. Dlatego też warto dzielić się swoimi emocjami, pytaniami i wątpliwościami z najbliższymi i zaufanymi osobami. W przypadku, gdy pojawiają się jakieś watpliwości większego kalibru, warto skontaktować się i zasięgnąć profesjonalnej opinii psychologa, seksuologa, czy dedykowanych grup wsparcia. 

Karolina (29)

W życiu prywatnym to prawdziwa miłośniczka sztuki i twórczości. Jej mieszkanie przypomina małą galerię, gdzie każdy kąt opowiada inną historię za pomocą obrazów, rzeźb i książek. Karolina uwielbia spędzać czas na plenerowych festiwalach sztuki, odwiedzając wystawy i uczestnicząc w warsztatach kreatywnych, co dodatkowo odżywia jej duszę redaktorki. Sztuka to nieodłączny element życia, który inspiruje ją do dzielenia się własną kreatywnością z czytelnikami.