Jak przetrwać rozstanie? Co robić, by poradzić sobie z rozstaniem?
Gdy związek dobiega końca, pojawia się pytanie o to, jak przetrwać rozstanie. Ten artykuł podpowie Ci, jak radzić sobie w tym trudnym czasie i znów stanąć na nogi.
Koniec związku na samym początku wydaje się być końcem świata. Przecież nic już nie będzie takie samo jak wcześniej… Jak przetrwać rozstanie? Jak zadbać o siebie i poradzić sobie z tęsknotą po stracie? Jak poradzić sobie z tym, że związek się rozpadł i nie ma już żadnych szans na powrót?
Spis treści
Etapy rozstania – co przeżywasz po zerwaniu?
Strata partnera wiąże się z przejściem procesu żałoby. Przez pewien czas nadal będziesz myśleć o byłym partnerze, przeżywać szereg negatywnych emocji i wracać myślami do zakończonego związku.
Wyróżnia się kilka etapów rozstania:
- Zaprzeczenie i izolacja – niedowierzanie, że nastąpił rozpad związku i wypieranie faktów, które na to wskazują,
- Wybuch emocji – poczucie niesprawiedliwości, złość skierowana na partnera i świat, czasem również wybuchy agresji,
- Depresja i melancholia – przejmujący smutek i rozpacz, tęsknota za tym, co było i opłakiwanie poniesionych strat,
- Przejście i orientacja – poszukiwanie nowych rozwiązań i układanie planów, a także rozmyślanie nad sobą i przechodzenie przez szereg wewnętrznych zmian,
- Pogodzenie z losem – ostatni etap po rozstaniu to akceptacja, odnalezienie się w nowej rzeczywistości i poprawa funkcjonowania.
Jak przetrwać rozstanie? Pozwól sobie na przeżywanie emocji!
Po rozstaniu możesz marzyć o tym, by nie myśleć już o tym, co było. Umysł wciąż jednak powraca do przeszłości, analizuje kolejne szczegóły związku i przypomina sobie przebieg ostatniej rozmowy, która ostatecznie zakończyła relację. A wraz z myślami i wspomnieniami pojawiają się również emocje.
Pozwól sobie je odczuwać. Przeżyj je, mimo że są trudne i nieprzyjemne. Rozstanie z partnerem może budzić smutek, wściekłość, przygnębienie, rozpacz, żal, poczucie winy, tęsknotę i niedowierzanie. Żeby iść dalej, trzeba uświadomić sobie te emocje i przestać je tłumić.
Płacz, rozmawiaj z bliskimi i opowiadaj o swoich przeżyciach – doświadczaj to i przeżywaj emocje takie, jakimi są. Nie musisz zaprzeczać temu, że czujesz się źle. To nie wstyd! Ból po rozstaniu jest naturalny i naprawdę nie musisz go ukrywać.
Jak odnaleźć siebie po rozstaniu?
Bezpośrednio po zakończeniu związku możesz mieć w głowie kłębowisko myśli i przeżywać trudne emocje. Zadajesz sobie wtedy pytania: „Czy złamane serce można uleczyć?”, „Jak przetrwać rozstanie?”, „Czy ja w ogóle mogę to przeżyć?”. To naturalne, że tęsknisz, wspominasz, płaczesz – bo zakończyła się ważna dla Ciebie relacja. Nadszedł moment dużych zmian, na które nie sposób się przygotować. Co więcej, wyznaczył on czas, w którym warto odnaleźć siebie. Ale co to właściwie oznacza?
Odnalezienie siebie to przede wszystkim nauczenie się tego, jak kochać siebie. To proces poszukiwania tego, jak wygląda Twoje prawdziwe „Ja”. Docenianie zalet, akceptacja i wyrozumiałość dla wad, troska o potrzeby i zgoda na przeżywanie całego spektrum emocji. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania: „Kim jesteś?”, „Czego Ci trzeba?”, „Czego naprawdę chcesz?”.
Szukaj siebie – poznawaj potrzeby, rozmyślaj o wartościach i okazuj sobie troskę, która w tym czasie jest dla Ciebie szczególnie ważna. Daj sobie przestrzeń na to, by być sobą i w pełni to zaakceptować!
Jak poradzić sobie z rozstaniem? Pomoc psychologa po zerwaniu
Każdy człowiek jest inny. Różnimy się od siebie również reakcjami na trudne momenty. Jedna osoba „pozbiera się” po rozstaniu w tydzień lub dwa, inna natomiast będzie jeszcze przez wiele miesięcy funkcjonować gorzej. W takiej sytuacji warto udać się po specjalistyczną pomoc i opowiedzieć o swoich problemach psychologowi.
Jeśli zauważasz u siebie przygnębienie, apatię i poczucie braku sensu życia, które utrzymują się powyżej dwóch tygodni, umów się na wizytę u specjalisty. Depresja po rozstaniu naprawdę istnieje i nie powinna być bagatelizowana. Szczególnie, że prowadzi do szeregu przykrych konsekwencji – od złego samopoczucia, przez izolację społeczną i trudności w pracy, aż do pojawienia się myśli o odebraniu sobie życia.
Pamiętaj – z rozstaniem można sobie poradzić. Utrata bliskiej osoby nigdy nie jest łatwa, ale gdy przejdziesz przez to trudne doświadczenie i się z nim pogodzisz, będziesz gotów na wejście w nowy związek. Nie ma jednej recepty na to, jak przetrwać rozstanie, ale poznawanie siebie, wyrzucenie emocji i pomoc psychologa mogą być bardzo pomocne.